Kiedy iść do lasu na grzybobranie? Grzybiarze podzielili się swoją tajemnicą. Ich zdaniem kluczowe są dwie kwestie

Przyszła jesień, czyli idealny czas na grzybobranie. Dni jeszcze bywają ciepłe, a po deszczach szanse na znalezienie pięknych okazów jest bardzo duża. Zbieranie grzybów to wyjątkowo relaksujące zajęcie, a zbiory pozwalają na przygotowanie pysznych przetworów na zimę. Kiedy najlepiej wybrać się na poszukiwania grzybów?

Kiedy zbierać grzyby? To pytanie zadają sobie nie tylko doświadczeni grzybiarze, lecz przede wszystkim te osoby, które mają ochotę na weekendowy wypad do lasu. Choć przyjęło się, że grzyby to dary jesieni, niektóre gatunki wyrastają także w innych porach roku. Warto zapoznać się z kalendarzem grzybiarzy, aby wiedzieć, czego szukać.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Kiedy pojawiają się grzyby? Końcówka września to idealny czas dla grzybiarzy

Jednym z najważniejszych warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby lasy obfitowały w grzyby, są opady deszczu latem. Niestety w tym roku lipiec i sierpień były dość suche, co, jak podkreślają grzybiarze w niektórych rejonach Polski, znacznie wpłynęło na ilość zbiorów.

Najwięcej grzybów pojawia się w lasach w połowie września. Sezon na grzybobranie kończy się późną jesienią, podczas pierwszych przymrozków. Po tym czasie, jeśli zima nie jest mroźna, można natrafić na nieliczne gatunki.

Jak grzyby po deszczu... czyli warunki, które sprzyjają ich wzrostowi

Głównym czynnikiem, który sprawia, że pojawia się wiele grzybów, są odpowiednie warunki pogodowe. Opady atmosferyczne, temperatura, wilgotność powietrza i podłoża mają bardzo duże znaczenie przy wzroście grzybów. Po deszczowym dniu i ciepłej nocy można być prawie pewnym, że w ciągu kolejnych dwóch dni wyrosną w lesie piękne okazy. Co ciekawe, grzyby pojawiają się częściej przy niebie przykrytym chmurami, a nie w ciągu słonecznych dni.

Kalendarz grzybiarza, czyli kiedy znajdziemy poszczególne gatunki grzybów

  • Borowiki - od lipca do października,
  • Podgrzybki - od czerwca do listopada,
  • Maślaki - od czerwca do października,
  • Gąski - od lipca do listopada,
  • Kurki - od czerwca do listopada,
  • Koźlarze - od lipca do października,
  • Kanie - od czerwca do listopada,
  • Opieńki - od września do listopada.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.