Blogerka podzieliła się przepisem na dyniowe pierogi leniwe. Nic, tylko palce lizać!

Wśród jesiennych obiadów i rarytasów nie może zabraknąć przepisów bazujących na sezonowych warzywach i owocach. Dyniowe pierogi leniwe z przepisu Ani Zyśk to prawdziwy hit. Delikatne i mięciutkie kluseczki spróbowane raz, na stałe wpiszą się w domowe menu. Wystarczy kilka produktów i pyszny, kolorowy obiad jest gotowy.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jesienne menu opiera się sezonowych produktach. Poza przetwarzaniem warzyw i owoców na smaczne przetwory warto odrobinę poeksperymentować w kuchni i przygotować oryginalne dania. O tej porze roku w kuchni króluje marchew, buraki, cukinia, dynia, papryka i kapusta. Warto zatem wyczarować coś pysznego z jednego z warzyw. 

Dyniowe pierogi leniwe - przepis jesienną na ucztę wszystkich zmysłów

Wśród jesiennych dań takich jak rozgrzewające zupy, sycące zapiekanki czy aromatyczne mięsa z ciekawymi dodatkami nie może zabraknąć także lekkich posiłków. Kuchnia w tym okresie nie tylko jest wyjątkowo kolorowa, ale także pełna witamin. Za sprawą zdrowych, sezonowych owoców i warzyw nasza dieta jest smaczna i urozmaicona. 

Na piedestale stają zatem sezonowe warzywa. Przepisów na ich wykorzystanie nie brakuje. Jednak na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje dynia, która nie tylko kusi ciekawymi kształtami, ale także pięknym kolorem. Najczęściej przygotowujemy zupy krem, zapiekamy warzywo z serem, dodajemy do makaronu czy placków. Jednak absolutnym hitem są dyniowe pierogi leniwe - przepisem podzieliła się Ania Zyśk, autorka kanału jedz.pysznie na Instagramie oraz książek "Comfort food po Polsku" i "Jedz pysznie i chudnij". Kluseczki z jej przepisu są delikatne, lekko słodkie, puszyste i rozpływające się w ustach. Wystarczy kilka składników i wyśmienity, jesienny obiad jest gotowy!

Przepis na dyniowe pierogi leniwe od Ani Zyśk

Składniki: 

  • 200 g puree z pieczonej dyni,
  • 250 g twarogu,
  • 150 g mąki,
  • 60 g cukru,
  • jajko,
  • szczypta soli.
 

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od upieczenia dyni. Warzywo zapiekamy bez dodatków przez 35 minut w temperaturze 210 stopni C. Studzimy i blendujemy na gładką masę. 
  2. W międzyczasie przekładamy twaróg do miski i rozdrabniamy widelcem. Dodajemy purée z dyni, jajko, sól, cukier i dokładnie mieszamy. 
  3. Stopniowo dodajemy mąkę, cały czas mieszając. Następnie energicznie wyrabiamy ciasto - zagniatamy do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji. Formujemy kulę, którą dzielimy na trzy części. Każdą z nich formujemy na wałek i wycinamy pierogi leniwe, nadając im charakterystycznym skośny kształt. 
  4. Gotujemy we wrzącej, lekko osolonej wodzie przez ok. 2-3 minuty od wypłynięcia. Gotowe pierogi leniwe odcedzamy i przekładamy na talerz. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.