Wielu grzybiarzy ma dość pejoratywny stosunek do maślaków. Z jednej strony są pyszne i aromatyczne, z drugiej - "maślaczą się" i trzeba je obierać. Jednak kiedy odpowiednio obejdziemy się z tymi grzybami, możemy zrobić najlepszy sos z maślaków. Jednak, żeby był gęsty i aromatyczny, warto zamienić śmietanę na mascarpone - wówczas czeka cię maślakowa rozpusta.
3
Anastasia_Panait /Shutterstock
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz wideo
Maślaki to dość charakterystyczne grzyby, które wyróżnia śliska skórka, którą należy obierać (w przeciwnym razie, grzyby mogą stać się gorzkie i będą ciężkostrawne). Najczęściej występują na piaszczystym podłożu i lubią towarzystwo drzew iglastych. Ostatnio dość sporo maślaków wyrosło na moim podwórku i jakiś czas zastanawiałam się, co z nich zrobić. Wybór padł na sos z maślaków. Jednak postanowiłam wypróbować metodę znajomej kucharki, która do sosu z maślaków używa serka mascarpone, a nie śmietany. Wyszedł boski. Chętnie podpowiem, jak zrobić sos z maślaków idealny do makaronu, ziemniaków i kaszy.
REKLAMA
Jak zrobić sos z maślaków?
Składniki:
400-500 g maślaków
2 łyżki masła
1 niewielka cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki serka mascarpone
pół szklanki warzywnego bulionu (ja miałam bulion po obgotowanych grzybkach do marynaty)
sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie
Sposób wykonania:
Grzyby oczywiście należy dokładnie oczyścić i ściągnąć skórkę z kapeluszy. Następnie pokrój je w kostkę. Podobnie pokrój cebulę, a czosnek przeciśnij przez praskę.
W głębokiej patelni rozgrzej masło i dodaj cebulę, Kiedy się zeszkli, dołóż grzyby i czosnek. Duś na średnim ogniu przez 10 minut od czasu do czasu mieszając.
Podduszone grzyby zalej bulionem, dodaj ziele angielskie i kilka listków laurowych. Zmniejszy moc palnika i duś całość przez kolejne 10 minut.
Dodaj serek mascarpone, dopraw solą i pieprzem. Całość duś jeszcze 5 minut. Podawaj jako dodatek do makaronu lub sztuki mięsa.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.