Jak używać zmywarki, by zaoszczędzić i być eko? Z tymi trikami możesz zmniejszyć zużycie prądu nawet o 30 proc.

Jak zminimalizować koszty związane z pracą zmywarki? Wystarczy zmienić nawyki i wprowadzić kilka nowych zasad. Te ekologiczne rozwiązania pozwolą zmniejszyć zużycie prądu nawet o 30 proc. Zmiany nie tylko sprzyjają portfelowi, lecz są także przyjazne dla środowiska.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmywarka to niezawodny sprzęt kuchenny, który ułatwia codzienne porządki. Wysokie ceny prądu powodują jednak, że w wielu domach koszt jednego zmywania znacznie podrożał. Stosując te proste triki, nie tylko zminimalizujesz wydatki, lecz także będziesz bardziej eko. 

Kawałek cytryny włożony do zmywarki potrafi zdziałać cuda Poznałam sposób, by ze zmywarki ładnie pachniało, a naczynia były lśniące. "Wystarczy zaledwie połówka"

Jak zminimalizować koszty prądu, zmywając w zmywarce?

W dobie szalejącej inflacji drożeją nie tylko usługi, żywność czy paliwo. Ceny prądu przez ostatnie miesiące również znacznie wzrosły. Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć domowe rachunki, warto zastosować kilka prostych trików oraz zmienić niektóre nawyki. Jednym z nich jest korzystanie ze zmywarki. 

Podczas kuchennych porządków zmywarka okazuje się niezastąpionym sprzętem. Jak jednak zminimalizować zużycie prądu? Są proste triki, dzięki którym możesz zmniejszyć rachunki za energię. Pierwszą ważną zasadą jest ograniczenie, a nawet zrezygnowanie z płukania naczyń przed włożeniem do zmywarki. Resztki jedzenia wystarczy zgarnąć i wyrzucić do kosza, a płyny wylać do zlewu. Większość sprzętów świetnie radzi sobie z czyszczeniem nawet mocno zabrudzonych naczyń.

Kolejną ważną zasadą jest zmiana złych nawyków. Jednym z nich jest włączanie zmywania, nawet jeśli kosze nie są pełne. Półki zmywarki wypełnione po brzegi zoptymalizują użycie wody i energii. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić - przeładowanie zmywarki spowoduje, że naczynia będą niedomyte i brudne.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Triki na ekologiczne i tanie zmywanie

Jeśli chcesz zminimalizować wysokie rachunki za prąd, warto zastosować także tryb eko - zarówno w zmywarce, jak i pralce. Warto zatem zwrócić uwagę na opcje, które są dostępne w domowych sprzętach. Przed wybraniem ekologicznej funkcji zalecamy jednak sprawdzić, czy rzeczywiście oszczędza energię. Zdarza się czasami, że zmywarka oszczędza wodę, jednak zużywa znacznie więcej prądu, co mija się z naszym celem. 

Zmniejszenie temperatury wody to kolejny trik, który znacznie zoptymalizuje koszty. Ustawienie funkcji 50 st. C zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody, obniżając przy tym pobór mocy. Opcja gwarantuje lśniący efekt przy zwykłych zabrudzeniach. Wysokie temperatury warto jednak ustawiać przy uciążliwych zabrudzeniach czy cyklicznym czyszczeniu zmywarki. 

Więcej o: