Kluski śląskie - przepis. Ostatnio robiłam je z mamą dla siostry na studia. "Daj tyle mąki, ile ziemniak zabierze"

Kluski śląskie to chyba najlepszy dodatek do sztuki mięsa, gulaszu lub sosu grzybowego. Te ziemniaczane kluseczki są banalnie proste w wykonaniu, ale żeby wyszły idealne, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Moja mama zawsze powtarza, że oprócz proporcji trzeba "wyczuć ziemniaki". Robiłyśmy je ostatnio dla mojej siostry. Mówi, że były tak dobre, że schowała je przed współlokatorką.
Zobacz wideo

Kluski śląskie to w moim domu rarytas, głównie ze względu na to, że nikt nie ma czasu ich "kulać". Ale kiedy już znajdziemy godzinkę albo dwie, robimy ich prawdziwy zapas. Moja mama jest mistrzynią tego dania, i dzięki niej wiem, jak zrobić najlepsze kluski z dziurką. Oczywiście ważne są proporcje - 1:4. Ale jeśli ziemniaki są niemączyste? Zawsze warto wyczuć ciasto dłońmi - powinno być delikatne i nie kleić się do rąk. Jeśli się klei, warto dodać jeszcze jedną łyżkę mąki ziemniaczanej.

Kluski śląskie - przepis, który nie zawodzi mnie od lat

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 2 jajka (nie każdy dodaje, u mnie tak się robi, bo lubimy nieco "twardsze" kluski)
  • sól
  • mąka ziemniaczana (tyle, ile ziemniaki zabiorą)

Sposób wykonania:

  1. Ugotowane ziemniaki przełóż do miski i za pomocą praski dokładnie je rozgnieć. Dodaj sól do smaku oraz jajka, następnie ubij na gładkie ciasto i uformuj je w kulę.
  2. Ziemniaczaną kulę podziel na cztery części. Jedną z nich wyjmij. W to miejsce wsyp tyle mąki ziemniaczanej, by niemal do końca wypełniała puste miejsce. Nie wypełniaj jej jednak do końca, bo może okazać się, że twoje ziemniaki mają dużo skrobi - wówczas twoje kluski mogą stać się gumowate.
  3. Zacznij zagniatać ciasto. Kiedy uznasz, że za bardzo klei się do rąk, dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej (lub dwie, w zależności od tego, jak wyczujesz ciasto). 
  4. Z masy ziemniaczanej odrywaj małe kawałki, następnie formuj je w dłoniach w kształt kulki. W środku każdej z nich zrób charakterystyczną dziurkę.
  5. W dużym garnku zagotuj wodę z odrobiną soli. Następnie wrzucaj partiami kluski i gotuj ok. 2-3 minuty od wypłynięcia. 

Tak przygotowane kluseczki podawaj jako dodatek do sosu grzybowego lub gulaszu. Świetnie smakują także okraszone cebulą i skwarkami, a także jako dodatek do tradycyjnej śląskiej rolady. Moja siostra jednak mówi, że uwielbia je jeść z serem topionym oraz odrobiną czosnku i domowego przecieru pomidorowego. Jak widać zarówno kuchnia tradycyjna, jak i studencka nie musi być nudna. Życzymy wszystkiego najlepszego dla smakoszy ziemniaczanych kluchów!

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.