Gdzie szukać grzybów? Prawdziwki i podgrzybki lubują się w tych roślinach. Grzybiarze mają swoje triki

Jesień to okres jednej z ulubionych aktywności polaków - mowa tu oczywiście o grzybobraniu. Wyjścia do lasów często kończą się koszami pełnymi rarytasów, niestety nie zawsze. Gdzie zatem należy szukać grzybów. Jak się okazuje, część grzybów lubuje się w niektórych gatunkach drzew - to właśnie przy nich należy spodziewać się owocnych plonów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Poradnik grzybiarza podpowiada gdzie szukać dóbr leśnych, ale i jak prawidłowo je rozróżnić. W poszukiwaniach może pomóc także znajomość gatunków roślin. Okazuje się, że niektóre grzyby można spotkać w bliskim sąsiedztwie niektórych drzew. 

Gdzie szukać leśnych rarytasów? Grzybiarze radzą

Udane grzybobranie to nie tylko szczęście, ale w dużej mierze wiedza i lata praktyki. Wyjście z lasu z koszem pełnym rarytasów może zatem zależeć od wielu czynników. Jednym z kluczowych są odpowiednie warunki i pogoda - susza nie sprzyja zbiorom. Znajomość terenu to kolejna umiejętność, która może owocować znalezieniem wielu smacznych gatunków. Warto wiedzieć, że niektóre lubują się w zacienionych stanowiskach pod drzewami, z kolei inne wolą otwarte przestrzenie i tereny łąkowe. 

Pojawia się zatem pytanie, gdzie szukać grzybów? Jak radzą doświadczenie zbieracze, poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia podłoża pod drzewami. Oba gatunki tworzą więź zwaną mikoryzą, dzięki której wymieniają się cennymi substancjami. 

Grzyb przekazuje roślinie wychwytywane z gleby substancje mineralne, a otrzymuje w zamian wytwarzane przez nią związki organiczne. Roślina o silnie rozwiniętej mikoryzie rośnie szybciej i jest bardziej odporna na niedobór wody i podwyższoną temperaturę. Mikoryza występuje u prawie 90 proc. roślin lądowych.

- możemy przeczytać w Encyklopedii Leśnej.

Zobacz wideo Risotto dyniowe z gorgonzolą. Ten dodatek sprawi, że na długo zapadnie w pamięć

Pod tymi drzewami należy szukać grzybów - lista 

Poszczególne grzyby upodobały sobie konkretne gatunki drzew. Borowiki, maślaki, prawdziwki - każdy z nich lubuje się w innym sąsiedztwie roślin. Podpowiadamy zatem gdzie najlepiej szukać, by wyjść z lasu z pełnym koszem i uśmiechem na twarzy. 

  • Prawdziwki (czyli borowiki) znajdziemy w każdym typie lasu - zarówno iglastym, jak i liściastym oraz mieszanym.
  • Podgrzybek złotawy z kolei nie ma dużych wymagań - występuje w górach i we wszystkich typach lasu.
  • Kurki - pod sosnami i świerkami, czasami jednak można je znaleźć pod brzozami, bukami i dębami.
  • Koźlarz babka lubuje się w brzozach, dlatego też jest nazywany brzozakiem.
  • Maślaki - pod sosnami. 
  • Podgrzybek zajączek występuje w lasach liściastych i iglastych, często też rośnie w przydomowych ogródkach.
  • Pieczarki - w zaroślach, lasach liściastych i iglastych. 

Na grzybobranie najlepiej ruszyć wczesnym rankiem, co gwarantuje uprzedzenie innych poszukiwaczy. Chodzi także o samą kondycję grzybów - popołudniem mogą być już zaparzone przez słońce i temperaturę. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.