Czy należy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Rozwiewamy wszystkie kuchenne wątpliwości

Czy należy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wydawałoby się, że przy cięższych zabrudzeniach, szczególnie zaschniętych, to konieczność. Czy na pewno? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Risotto dyniowe z gorgonzolą. Ten dodatek sprawi, że na długo zapadnie w pamięć

Zmywarka to urządzenie, które chwali niemal każdy użytkownik. Czyści naczynia i sztućce, dzięki temu nie musimy robić tego własnoręcznie. Ale w przypadku bardziej zabrudzonych przedmiotów, szczególnie gdy brud jest zaschnięty, wiele osób namacza naczynia przed umieszczeniem ich w zmywarce. W dobrej wierze - aby były dobrze umyte za pierwszym razem. Ale czy to naprawdę konieczne? Rozwiewamy wątpliwości. 

Czy należy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Jest konkretna odpowiedź

Czy należy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Jak się okazuje, nie ma takiej potrzeby, nawet przy większych i cięższych zabrudzeniach. Dlaczego? Jest kilka powodów:

  1. Dwa razy zużywasz wodę i detergent do mycia,
  2. Zmywarka ma czujnik zabrudzenia naczyń i wie, jak czyścić,
  3. Zmywarki są bardzo dokładnie testowane przed wypuszczeniem do sklepów.

Co można zrobić, aby zwiększyć efektywność czyszczenia naczyń przez zmywarkę? Tak naprawdę trzy rzeczy:

  • wyrzucić największe kawałki brudu do śmietnika,
  • regularnie czyścić filtry zmywarki,
  • dbać o systematyczne uzupełnianie soli, nabłyszczacza i dobrych tabletek.

Czy należy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? Urządzenie jest dobrze testowane

Zanim jakakolwiek zmywarka trafi do sklepu ze sprzętem AGD, musi przejść bardzo dokładne testy. Ze względu na wymogi Unii Europejskiej, efektywność czyszczenia zmywarki musi zostać oceniona na A. Jak czytamy na portalu Pani AGD:

Laboranci najpierw brudzą naczynia i szkło, potem naczynia odstawiają na 2 godziny do zaschnięcia w temp. 80 st.C.  Zanim naczynia trafią do zmywarki muszą ostygnąć do temp. ok. 23C. Kolejnym krokiem testu jest równomierne ułożenie naczyń w zmywarce i uruchomienie standardowego programu mycia  z określoną temperaturą wody, ilością i jakością detergentów (30 g dla 12 kompletów naczyń i 24 g dla ośmiu kompletów). Po zakończonym cyklu sprawdza się naczynia – przez około 10 sekund każde, w standardowym oświetleniu (1000-1500 Lux). Czystość pojedynczych naczyń oceniana jest w skali punktowej od zera do pięciu punktów, a ich suma porównywana z modelem referencyjnym. 

Dlatego płukanie czy moczenie naczyń przed umieszczeniem w zmywarce jest zbędne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.