Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Rydze to prawdziwy rarytas wśród leśnych zbiorów. Są uwielbiane przez niemal wszystkich grzybiarzy i chętnie wykorzystywane w kuchni. Można przygotować je na wiele smacznych sposobów. Jednak tradycyjne, domowe przepisy sprawdzą się najlepiej i dadzą aromatyczny efekt.
Okres na grzybobranie nadal trwa. Do lasów trafia coraz więcej osób, każdy chce wyjść z koszem pełnym dobroci, jednak nie każdy jest na to odpowiednio przygotowany. Poza szczęściem, które na grzybobraniu jest bezcenne, istotna jest także znajomość gatunków, a także terenu, na którym szukamy leśnych rarytasów.
Rydze spotkać można głównie w lasach iglastych, w szczególności na piaszczystych terenach. Smaczny i aromatyczny grzyb wymaga jednak dokładnego rozpoznania. Łatwo go pomylić z łudząco podobnym mleczajem wełnianką i olszówką. Rydze osiągają około 10 centymetrów wysokości, a ich kapelusze mogą mieć nawet od 4 do 10 centymetrów średnicy. Początkowo kapelusz jest płaski, wypukły, z czasem staje się wklęśnięty, lejkowaty. Kolor grzybów powinien być pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy. Cechą charakterystyczną są koncentryczne ciemniejsze pręgi, z kolei brzeg kapelusza jest podwinięty.
Rydze to lubiany w kuchni składnik. Miąższ jest w smaku łagodny, a jego zapach przyjemny, grzybowy. Stanowią częsty składnik zup, sosów, domowych przetworów, ale także chętnie są podsmażane na maśle. I to właśnie ostatnia propozycja uchodzi za najsmaczniejszą. Smak tkwi w prostocie - połączenie grzybów masła i świeżych ziół. Przepis na ten smaczny klasyk prezentuje się następująco:
Składniki:
Sposób przygotowania:
Składniki:
Sposób przygotowania: