Skończył ci się płyn do zmywarki? To nic! Włóż ten produkt razem z naczyniami, a nie pożałujesz

Płyn nabłyszczający to obok kostek i soli obowiązkowe wyposażenie każdego posiadacza zmywarki. Ale co zrobić, gdy nabłyszczacz się skończy? Można go z powodzeniem zastąpić tanimi i równie skutecznymi substancjami.

Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Risotto dyniowe z gorgonzolą. Ten dodatek sprawi, że na długo zapadnie w pamięć

Zadaniem płynu nabłyszczającego w zmywarce jest zapobieganie powstawaniu na naczyniach, zwłaszcza szklanych, nieestetycznych zacieków i smug. Dzięki temu naczynia są czyste i lśniące. Niestety większość płynów składa się z chemicznych składników, a do tego są dość kosztowne. Na szczęście można tanio i łatwo zastąpić tę substancję. Jak? Na kilka różnych sposobów.

Domowy płyn nabłyszczający do zmywarki. Tania alternatywa detergentu

Płyn nabłyszczający można z powodzeniem zastąpić używając octu. Ale wyłącznie octu spirytusowego (inaczej destylowanego), ponieważ jedynie on ma właściwości nabłyszczające, a do tego jest bardziej ekologiczny. Jak go użyć? Po prostu wlej ocet do miejsca w zmywarce przeznaczonego na nabłyszczacz i już. Nie martw się zapachem - zwietrzeje podczas mycia naczyń. Ale to nie jedyna alternatywa płynu nabłyszczającego do zmywarki. Są też inne rozwiązania.

Zamienniki płynu nabłyszczającego do zmywarki. Są tanie i skuteczne

Czym można zastąpić płyn nabłyszczający do zmywarki? Jest kilka tanich rozwiązań tego problemu: 

  • skórka cytryny - nabłyszcza naczynia, nadaje piękny zapach, dezynfekuje, a nawet pomaga usunąć osad z naczyń i sztućców. Wystarczy, że wrzucisz ją do zmywarki razem z naczyniami (możesz np. nabić ją na widelec);
  • folia aluminiowa - wrzuć zrobioną z folii aluminiowej kulkę lub dwie do zmywarki i uruchom urządzenie. Możesz je umieścić w koszyczku na sztućce bądź włożyć po jednej na każdym poziomie zmywarki. To bez znaczenia. Tak czy inaczej, naczynia powinny być lśniące po wyjęciu ze zmywarki. 

Warto też regularnie czyścić filtry w zmywarce i dbać o to, aby regularnie napełniać zbiornik z solą. Zmiękcza ona wodę, dzięki czemu naczynia są czystsze i bardziej lśniące.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.