Skończył ci się płyn do zmywarki? To nic! Włóż ten produkt razem z naczyniami, a nie pożałujesz

Płyn nabłyszczający to obok kostek i soli obowiązkowe wyposażenie każdego posiadacza zmywarki. Ale co zrobić, gdy nabłyszczacz się skończy? Można go z powodzeniem zastąpić tanimi i równie skutecznymi substancjami.

Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Risotto dyniowe z gorgonzolą. Ten dodatek sprawi, że na długo zapadnie w pamięć

Zadaniem płynu nabłyszczającego w zmywarce jest zapobieganie powstawaniu na naczyniach, zwłaszcza szklanych, nieestetycznych zacieków i smug. Dzięki temu naczynia są czyste i lśniące. Niestety większość płynów składa się z chemicznych składników, a do tego są dość kosztowne. Na szczęście można tanio i łatwo zastąpić tę substancję. Jak? Na kilka różnych sposobów.

zmywarkaZamiast wyrzucać do kosza, wrzuć je do zmywarki. Efekt? Czyste naczynia

Domowy płyn nabłyszczający do zmywarki. Tania alternatywa detergentu

Płyn nabłyszczający można z powodzeniem zastąpić używając octu. Ale wyłącznie octu spirytusowego (inaczej destylowanego), ponieważ jedynie on ma właściwości nabłyszczające, a do tego jest bardziej ekologiczny. Jak go użyć? Po prostu wlej ocet do miejsca w zmywarce przeznaczonego na nabłyszczacz i już. Nie martw się zapachem - zwietrzeje podczas mycia naczyń. Ale to nie jedyna alternatywa płynu nabłyszczającego do zmywarki. Są też inne rozwiązania.

Jak poradzić sobie ze smugami na szkle? Wykorzystaj trik z folią aluminiową.Sposób na biały osad na szklankach. Wykorzystaj folię aluminiową

Zamienniki płynu nabłyszczającego do zmywarki. Są tanie i skuteczne

Czym można zastąpić płyn nabłyszczający do zmywarki? Jest kilka tanich rozwiązań tego problemu: 

  • skórka cytryny - nabłyszcza naczynia, nadaje piękny zapach, dezynfekuje, a nawet pomaga usunąć osad z naczyń i sztućców. Wystarczy, że wrzucisz ją do zmywarki razem z naczyniami (możesz np. nabić ją na widelec);
  • folia aluminiowa - wrzuć zrobioną z folii aluminiowej kulkę lub dwie do zmywarki i uruchom urządzenie. Możesz je umieścić w koszyczku na sztućce bądź włożyć po jednej na każdym poziomie zmywarki. To bez znaczenia. Tak czy inaczej, naczynia powinny być lśniące po wyjęciu ze zmywarki. 

Warto też regularnie czyścić filtry w zmywarce i dbać o to, aby regularnie napełniać zbiornik z solą. Zmiękcza ona wodę, dzięki czemu naczynia są czystsze i bardziej lśniące.

Więcej o: