Mleczaje rydze - z czym można pomylić? Uważaj na te trujące sobowtóry podczas zbierania darów lasu

Mleczaje rydze - z czym można pomylić? Jest kilka bardzo podobnych gatunków grzybów, więc na wyprawę do lasu dobrze zabrać ze sobą atlas. Ta wiedza naprawdę może ocalić zdrowie i życie, bo o pomyłkę nietrudno.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Risotto dyniowe z gorgonzolą. Ten dodatek sprawi, że na długo zapadnie w pamięć

Jednym z najbardziej pożądanych grzybówmleczaje rydze, zwane po prostu rydzami. Ten sam grzyb skrywa się również pod rozmaitymi regionalnymi nazwami, takimi jak: rydz pański, rydzyk, rydzek, rycek, ryżyk czy ryzok. Niezależnie od nazwy, grzyb ten łatwo pomylić z kilkoma innymi gatunkami, które są trujące. Z czym można pomylić rydze? Koniecznie zapamiętajcie te grzyby - błąd podczas identyfikacji gatunku może mieć tragiczne konsekwencje.

Mleczaje rydze - z czym można pomylić? Zapamiętaj te grzybowe sobowtóry

Lubiane przez grzybiarzy mleczaje rydze można pomylić z kilkoma innymi gatunkami grzybów. Jakie są trujące sobowtóry rydzów? Zapamiętajcie te grzyby:

  • mleczaj modrzewiowy - jak sama nazwa wskazuje, rośnie zazwyczaj pod modrzewiami. Jego mleczko jest białe i lekko piekące,
  • mleczaj wełnianka - ma brzegi kapelusza porośnięte wełnistymi kosmykami oraz biały miąższ. Jego trzon nie ma żadnych kręgów, a mleczko jest stale białe - nie zmienia barwy na powietrzu.
  • krowiak podwinięty - nie wydziela mleczka, a po uszkodzeniu zmienia kolor na czerwonobrązowy.

Jeśli nie macie pewności, czy zebrane przez was grzyby są jadalne, zabierzcie je go najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tam specjaliści zidentyfikują grzyby i odpowiedzą na wszystkie pytania o darach lasu.

Mleczaje rydze - z czym można pomylić? Tak wyglądają prawdziwe rydze

Mleczaje rydze są bardzo pożądanymi grzybami, więc warto umieć je rozpoznać. Jak wyglądają prawdziwe, jadalne rydze? Te charakterystyczne cechy musicie pamiętać:

  • kapelusz barwy ceglastoczerwonej bądź pomarańczowej, niekiedy z odrobiną zieleni z okrężnymi prążkami,
  • pomarańczowo żółte blaszki, które po uszkodzeniu barwią się na zielonkawo,
  • miąższ w tym samym kolorze co blaszki, nasiąknięty mleczkiem o identycznej barwie,
  • pachnie słodkawo, owocowo i ma lekko gorzkawy, cierpki posmak.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.