Krokiety to rodzaj pasztecików w cieście naleśnikowym, który przywędrował do nas z Francji. Nazwa pochodzi od słowa croquer, czyli chrupać, a pierwsze wykonania tej potrawy datuje się już na XVII wiek. Informację na ten temat można znaleźć w zapiskach szefa kuchni francuskiego króla Ludwika XIV - Françoisa Massialota. Mężczyzna przygotowywał krokiety z mięsem, truflami i szpikiem w słodkiej bułce oraz jajku.
W Polsce najczęściej jemy je z kapustą i grzybami. A z racji tego, że sezon na dary lasu trwa w pełni, to warto wykorzystać je do wykonania domowego obiadu. Jak przygotować krokiety z grzybami leśnymi, by smakowały jak u babci?
Zobacz wideo Krokiety serowo-ziemniaczane
Krokiety z grzybami leśnymi - przepis
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- 2 jajka,
- 400 g mąki,
- 345 ml mleka,
- 345 wody gazowanej,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
- kg grzybów,
- 3 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 75 g bułki tartej,
- olej,
- pieprz, sól.
Dodatkowo:
- 4 jajka,
- 2 szklanki bułki tartej,
- olej.
Krokiety z grzybami - sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przygotowania naleśników. Jajka, mąkę, mleko oraz wodę gazowaną łączymy ze sobą za pomocą miksera. Odstawiamy na około 30 minut.
- W międzyczasie zabieramy się za przygotowanie grzybów. Oczyszczamy je i kroimy na małe kawałki. Wrzucamy je do garnka, zalewamy wodą z dwoma łyżeczkami soli i gotujemy pod przykryciem przez około 30-35 minut, co jakiś czas mieszając.
- Teraz możemy wrócić do naszego ciasta naleśnikowego. Na patelni rozgrzewamy olej, wylewamy ciasto za pomocą chochli i smażymy cienkie naleśniki.
- Ugotowane grzyby ściągamy z ognia, odcedzamy i zostawiamy do przestygnięcia.
- Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Gdy cebula się zeszkli, wrzucamy grzyby (możecie je wcześniej zmielić w maszynce), przeciśnięty przez praskę czosnek, a całość przyprawiamy solą i pieprzem. Smażymy przez około 15 minut.
- Gdy farsz trochę ostygnie, nakładamy go na naleśniki. Zawijamy je, zaginając dwa boki do środka i rolując całość.
- Krokiety obtaczamy w jajku, a następnie w bułce tartej. Wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem i smażymy na złoty kolor.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.