Czosnek jest ceniony przez wszystkich amatorów gotowania. W końcu ten uniwersalny składnik świetnie pasuje do większości dań wytrawnych i nadaje im wyrazistości. Dodamy go do mięs, makaronów, a nawet do zup. Jednak to niejedyna jego zaleta.
Znajdziemy w nim m.in. aminokwasy, związki flawonoidowe, witaminy: C, B1, B2 i A, a także związki mineralne takie jak wapń, magnez oraz potas. Magiczną moc przypisywały mu nasze babcie. Nic w tym dziwnego! Dzięki lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym czosnek świetne radzi sobie jako wsparcie przy leczeniu infekcji wirusowych i zakażeń górnych dróg oddechowych. To właśnie z tego powodu powinien gościć w naszych kuchniach szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jednak jak go przechowywać, by jak najdłużej zachował świeżość?
Chociaż wiele osób decyduje się na przechowywanie czosnku w lodówce, to jest to błąd. Warzywo lubi przede wszystkim suche oraz ciepłe miejsca, a umieszczanie go w wilgotnych warunkach może prowadzić do powstawania pleśni. Ponadto niska temperatura sprawi, że stanie się miękki, straci smak, a niektóre składniki odżywcze - działanie.
Istnieje jednak pewien wyjątek. Czosnek może być przechowywany w lodówce pod warunkiem, że jest posiekany i zamknięty w szczelnym pojemniku. Warto o tym pamiętać, bo jeżeli opakowanie będzie przepuszczało powietrze, to całe wnętrze urządzenia przejdzie intensywnym zapachem warzywa.
Najlepszym miejscem do przechowywania czosnku będą różnego rodzaju suche i ciemne miejsca, takie jak na przykład półki z przyprawami czy szafki. Jeżeli posiadamy cały warkocz, to dobrym pomysłem może okazać się rozwiązanie stosowane przez nasze babcie, czyli powieszenie go na ścianie.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.