Kompot to niezapomniany smak dzieciństwa. Jak go przyrządzić?

Kompot to słodki napój na bazie owoców, który każdy z nas zna doskonale. W sezonie letnim, ale nie tylko, mamy ogromny dostęp do pysznych, świeżych owoców. Zdecydowanie należy korzystać z dóbr natury i spożywać ich jak najwięcej, bo zawierają mnóstwo witamin. Ze świeżych lub suszonych owoców możemy też przygotować pyszny kompot, który doskonale ugasi nasze pragnienie.

Jak zrobić kompot z rabarbaru? Sprawdź czy możesz pić kompot z rabarbaru

Kompot czym jest nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Ten owocowy napój można przygotować z  świeżych lub suszonych owoców. Można go przyrządzać z dodatkiem cukru lub bez, w zależności od tego jakie są nasze preferencje smakowe. Często do kompotu dodaje się też goździki czy przyprawy. Napój ten można przygotować np. z wiśni, czereśni, jabłek, truskawek. Wszystko zależy oczywiście od tego jakie owoce lubimy i do jakich mamy dostęp.

Kompot z rabarbaru, podobnie jak inne kompoty, ma wielką zaletę ponieważ bardzo łatwo i szybko się go przygotowuje. Poradzi sobie z tym każdy. Należy jednak pamiętać, że rabarbar mimo iż jest bardzo zdrowy, może nam także zaszkodzić (rabarbar zawiera w sobie bardzo duże ilości kwasu szczawiowego, który jest groźny dla naszego organizmu, ponieważ wypłukuje wapń). Dlatego warto go spożywać w rozsądnych ilościach.

Jak przygotować kompot z rabarbaru? To nic trudnego. Wystarczy wrzucić do garnka rabarbar, cukier i sok z cytryny. Składniki należy przez chwilę smażyć, aż rabarbar puści sok a cukier się podgrzeje. Następnie dodać do rabarbaru wodę, zagotować i podgrzewać przez kilka minut. Kompot gotowy. Najlepiej smakuje schłodzony.

Zobacz wideo Rabarbar kojarzy nam się z pysznymi ciastami babci. Wiedzieliście, że jest taki zdrowy?

Kompot z truskawek – najpopularniejszy wśród kompotów

Kompot z truskawek to zdecydowanie najpopularniejszy kompot. Gdy tylko pojawią się pierwsze truskawki, zaczynamy myśleć o przygotowaniu pysznego napoju owocowego. Warto zaznaczyć, że kompot przygotowany z truskawek jest też bardzo zdrowy, ponieważ zawiera wiele substancji odżywczych a dodatkowo szczyci się małą liczbą kalorii co jest niezmiernie ważne dla osób znajdujących się na diecie.

Jak w takim razie zrobić smaczny kompot z truskawek? Wystarczy kilka prostych kroków:

  1. zagotuj wodę z cukrem,
  2. truskawki obierz z szypułek,
  3. do wrzącej wody włóż truskawki i poczekaj do momentu kiedy woda ponownie zacznie się gotować,
  4. wyłącz gaz i zostaw kompot do całkowitego wystygnięcia,
  5. przelej kompot do dzbanka i podaj wystudzony – tak smakuje najlepiej.

Kompot z jabłek. Jakie jabłka będą najlepsze na kompot?

Kolejnym pysznym napojem owocowym jest kompot z jabłek. Idealnie ugasi pragnienie, a także sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Bardzo istotne jest, by wiedzieć z jakich jabłek kompot będzie najlepszy. Odmianą, która idealnie nadaje się na kompoty jest np. papierówka, której zbiory zaczynają się w lecie. Owoce te mają żółtą skórkę i kruchy, lekko kwaskowy miąższ. Papierówki są idealne na kompoty, podobnie zresztą jak antonówki, które z kolei dojrzewają na początku września.

Warto dodać, że kompot z jabłek ma właściwości lecznicze. Dlaczego? Błonnik zawarty w jabłkach chroni nasz organizm przed zaparciami, a także wspomaga pracę jelit. Jak ugotować kompot z jabłek?

Przygotuj około kilograma umytych, pokrojonych i pozbawionych gniazd nasiennych jabłek, 1,5 litra wody i 50 g cukru. Owoce przełóż do garnka, zalej wodą i ugotuj. W trakcie gotowania kompotu można go dosłodzić cukrem, a także - jeśli lubisz - dodać przyprawy korzenne. Całość należy gotować około 20 minut. Podobnie jak inne kompoty, ten także najlepiej smakuje gdy jest schłodzony lub całkowicie zimny.

Kompot z wiśni. Czy należy drylować wiśnie, by przygotować z nich kompot?

Wiśnie to owoce pestkowe ,dlatego bardzo często może pojawiać się pytanie czy do kompotu z wiśni należy je drylować? Kompot z wiśni powinien być przygotowany z owoców wcześniej wydrylowanych. Dlaczego? Należy pamiętać, że pestki, które znajdują się w wiśniach zawierają amigdalinę. Spożywanie tego składnika w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego ważne jest by wiśnie wydrylować.

Jak ugotować kompot z wiśni krok po kroku? Wiśnie drylujemy, zasypujemy cukrem i odstawiamy na około 30 minut. Po upływie tego czasu przekładamy wiśnie do garnka, w którym będziemy gotować kompot, zalewamy wodą i gotujemy całość około 20 minut. Spożywamy schłodzony.

Kompot z czereśni. Wystarczą tylko 3 składniki by zrobić pyszny kompot!

Jeśli chcesz chociaż na chwilę cofnąć się do czasów dzieciństwa, to zdecydowanie ułatwi to smak kompotu z czereśni. Napój ten jest nie tylko orzeźwiający, ale przede wszystkim dostarcza wiele witamin i składników odżywczych. Idealnie smakuje popijany do obiadu w letnie dni. Kompot z czereśni to tylko 3 proste składniki, a smak niezapomniany. Napój ten można przygotować na dwa sposoby.

Kompot ze świeżych czereśni

Składniki: 0,5 kg czereśni, 0,5 l wody, 3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Czereśnie drylujemy z pestek.
  2. Wlewamy do garnka wodę, dodajemy cukier i gotujemy aż do wrzenia.
  3. Do gorącej wody z cukrem wrzucamy wydrylowane wcześniej czereśnie i gotujemy je od 3-5 minut.
  4. Kompot przelewamy do dzbanka i podajemy na zimno.

Kompot z czereśni w słoiku – w sam raz na zimę

Składniki: 1,5 kg czereśni, 2 l wody,  4 łyżki cukru na każdy litrowy słoik

Sposób przygotowania:

  1. Czereśnie przebieramy, zalewamy zimną wodą i drylujemy z pestek.
  2. Do każdego z wyparzonych i suchych słoików wsypujemy taką samą ilość czereśni, najlepiej wypełnić około 3/4 słoika, a następnie cukier.
  3. Wlewamy do słoików wodę i zostawiamy około 1 cm wolnej przestrzeni.
  4. Słoiki mocno zakręcamy i pasteryzujemy.

Zobacz też: Jak zrobić kompot z wiśni? To tylko trzy składniki, a smak przypomni ci dzieciństwo

Więcej o: