Jak suszyć grzyby? Ten sposób pozwoli zaoszczędzić czas, ale może wiązać się z krzywymi spojrzeniami

Smażenie, gotowanie, duszenie, a może suszenie? Sposobów na przygotowanie darów lasu jest wiele. Choć ta ostatnia opcja może wydawać się czasochłonna, to istnieją triki, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo czasu. Jak suszyć grzyby? Ekspresowy sposób zajmie wam mniej niż godzinę.

Zbieranie grzybów to aktywność uwielbiana przez wielu Polaków. Lubimy wybierać się na leśne wyprawy, jednak mniejszą przyjemność sprawia nam czasochłonne obrabianie zbiorów. Suszenie ich w suszarce zwykle trwa około sześciu godzin. Jak się okazuje, możemy znacznie przyspieszyć ten proces za pomocą mikrofalówki. Jak suszyć grzyby? Ekspresowy sposób, pozwoli wam zaoszczędzić sporo czasu. Jest jednak krytykowany przez wielu grzybiarzy.

Zobacz wideo Dania z ryżem i grzybami - niekoniecznie tradycyjne

Jak suszyć grzyby? Ekspresowy sposób

Grzyby możemy suszyć na różne sposoby. Wykorzystamy do tego sznurek, suszarkę, piekarnik, a nawet mikrofalówkę. Ten ostatni sposób choć najszybszy, to wzbudza wiele kontrowersji wśród grzybiarzy. Ich zdaniem w ten sposób tracimy ich aromat oraz walory smakowe. Jednak jeśli zależy wam na czasie, przedstawiamy, jak wysuszyć je w ekspresowy sposób. 

Suszenie grzybów w mikrofalówce polega na przeprowadzeniu paru sesji po kilka minut przy ustawionej niskiej mocy urządzenia. W międzyczasie należy otwierać drzwiczki, by pozbywać się nadmiaru pary wodnej. 

Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia grzybów za pomocą pędzelka, nożyka lub szczoteczki. Warto pamiętać, by ich nie płukać ani nie myć. W ten sposób nabierają wody, a proces suszenia znacznie się wydłuża. Następnie kroimy je na plastry, rozkładamy na talerzu i wkładamy do mikrofali. Moc ustawiamy na 100 W, a czas na około 10 minut. Otwieramy drzwiczki i wietrzymy przez około pięć minut. Proces ten powtarzamy około czterech razy.

Suszenie grzybów w piekarniku

Jeżeli nie mamy suszarki, a zależy nam na zachowaniu jak najwięcej smaku w grzybach, to warto wykorzystać do tego piekarnik. Sposób ten jest jednak o wiele bardziej czasochłonny. Na blachę wykładamy papier do pieczenia, a następnie układamy na niej wcześniej oczyszczone i pokrojone zbiory. Następnie rozgrzewamy piekarnik do 50 stopni Celsjusza w trybie termoobiegu. Należy pamiętać o pozostawieniu uchylonych drzwiczek, by umożliwić wydostawanie się wilgoci z grzybów. W międzyczasie warto co jakiś czas przewracać je na drugą stronę. Cały proces trwa od trzech do siedmiu godzin. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.