• Link został skopiowany

Ten grzyb ma wiele nazw, jedna lepsza od drugiej. Do tego śmierdzi padliną. "Palce diabła" nie dają o sobie zapomnieć

Okratek australijski nie ma w Polsce łatwego życia. Stał się już internetowym celebrytą, choć pewnie nie o takiej sławie marzył. Ten nietypowy grzyb ma wiele nazw i żadna z nich nie pokazuje go w zbyt dobrym świetle. "Palce diabła", "leśne oczy Saurona", "czarcie jajo". Niektórzy nazywają go też "śmierdzącą ośmiornicą", bo, jak łatwo się domyślić, niezbyt ładnie pachnie.
Okratek australijski (zdjęcie ilustracyjne)
Fot.: Jerzy Opioła/Wikicommons CC BY-SA 4.0

Okratek australijski, mimo swojej oficjalnej nazwy, występuje również w Polsce. Po raz pierwszy został zaobserwowany w naszym kraju w 1975 roku. Należy do rodziny sromotnikowatych. Choć jego populacja się zwiększa, wciąż jest zaliczany do rzadkich gatunków. Jeśli więc ktoś na niego trafi, może mówić o sporym szczęściu.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyb, ze względu na swój mocno nietypowy wygląd, doczekał się licznych przydomków. W początkowej fazie rozwoju jego owocniki mają kształt jaj. Z tego powodu mieszkańcy Biłgoraja, którzy trafili na niego w latach 70. ubiegłego wieku, wzięli je za jaja węży. O okratku czasem mówi się więc "czarcie jajo". W sierpniu o okratku przypomniały Lasy Państwowe, które opublikowały na Facebooku właśnie zdjęcia jaj. Niektórzy komentujący byli początkowo przekonani, że patrzą na truskawki w czekoladzie. Musimy przyznać, że jest w tym skojarzeniu coś prawdziwego.

Zupełnie inaczej wygląda jego rozwinięta forma. Wówczas trochę przypomina rozgwiazdę, ale wiele osób uważa, że jest grzybem żywcem wyjętym z horroru i podobnie pachnie, więc zaczęto go nazywać "palcami diabła". Przykra woń padliny, którą wydziela, zaowocowała z kolei jeszcze innym przezwiskiem - "śmierdząca ośmiornica". Nam okratek australijski przypomina nieco potwora z serialu "Stranger Things" - Łupieżcę umysłów (ang. The Mind Flayer).

Okratek australijski - czy jest jadalny?

"Palce diabła" rosną głównie w młodych lasach na żyznych glebach. Był widywany przez grzybiarzy pod różnymi gatunkami drzew: sosną zwyczajną, brzozą brodawkowatą czy topolą osiką. W Polsce rośnie od lipca do października.

Spotkanie okratka z pewnością zapamiętacie na długo. Zarówno ze względu na jego niesamowity wygląd, jak i też, niestety, nieładny zapach. Jeśli traficie na niego w lesie, zostawcie go jednak w spokoju. Grzyb zaliczany jest do niejadalnych. Nie zrywajcie go więc ani nie niszczcie. Zróbcie zdjęcie i przechadzajcie się dalej.

Więcej o: