Pierogi z grzybami leśnymi. Ciasto wyjdzie plastyczne, ale pomiń jeden składnik i uważaj na mąkę

Grzyby teraz królują prawdopodobnie w każdej polskiej kuchni. Nawet jeśli nie zbieracie ich sami w lesie, z pewnością chętnie sięgacie po nie w sklepach lub na targach. A potem zastanawicie się, co można z nich zrobić? Przychodzimy z podpowiedzią. Co powiecie na pierogi z grzybami leśnymi? Będą palce lizać.

Grzyby można wykorzystać na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów. Można użyć świeżych, a można je też ususzyć, zamarynować lub zamrozić. To wy sami musicie zdecydować, w jakiej formie smakują wam najbardziej i które będą dla was najbardziej przydatne.

Dania z grzybami to właściwie niekończąca się lista. Można dodawać je do jajecznicy, sosów, risotto, makaronów, robić z nich zupę, podawać z nimi naleśniki, krokiety lub pierogi. Poświęćmy trochę uwagi tym ostatnim. Mamy dla was przepis na doskonałe pierogi z grzybami leśnymi. Jeśli macie czas i lepienie pierogów nie jest dla was karą, zachęcamy, aby go przetestować. Pamiętajcie, by nie używać jajka do ciasta i pierogów oraz sięgnąć po odpowiednią mąkę (najlepiej typ 420). Ciasto, do którego dodacie jajka i wyższych typów mąk niż wspomniany, może wyjść twarde. Poniżej znajdziecie cały przepis.

Zobacz wideo A może pierogi szwedzkie? Mamy przepis

Pierogi z grzybami leśnymi - przepis jesienny

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej
  • 150 ml gorącej wody (ale nie wrzątku)
  • 20 ml oliwy
  • leśne grzyby (mogą być prawdziwki, podgrzybki itp.)
  • cebula
  • olej do smażenia
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od nadzienia. Grzyby myjemy, osuszamy i kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy cebulę. Powinna się zarumienić. Dorzucamy grzybki i podsmażamy przez kilka minut na niedużym ogniu. Doprawiamy do smaku.

Robimy ciasto. Mąkę przesiewamy na stolnicę lub blat. Wlewamy wodę, a następnie oliwę. Mieszamy ciasto, uważając przy tym, by nie poparzyć się ciepłą wodą, a następnie zagniatamy. Formujemy w kulę i odkładamy na bok na parę chwil, by odpoczęło.

Rozwałkowujemy cienko ciasto i np. szklanką wycinamy z niego kółka. Na każde kółeczko nakładamy łyżkę farszu grzybowego. Zalepiamy dokładnie i robimy tradycyjną falbankę. Jeżeli macie z tym problem, przeczytajcie nasz tekst:

Pierogi gotujemy w osolonym wrzątku, od momentu wypłynięcia jeszcze przez około 3-5 minut. Można posypać je podsmażoną wcześniej na oleju cebulką.

Więcej o:
Copyright © Agora SA