Kiedy przycinać drzewa owocowe? Na pewno nie jesienią! Może to przynieść więcej szkody niż pożytku

Drzewa i krzewy owocowe to piękny element ogrodu, jednak by dawało owocne plony i rosły zdrowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kiedy zatem najlepiej je przycinać? Kalendarz ogrodnika wskazuje dwa terminy - ziwowy i letni. Dlatego podczas jesiennych porządków warto pominąć tę czynność.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jesienne porządki w ogrodzie gwarantują piękne zakończenie sezonu, oraz sprawne i dobrze zorganizowane wiosenne czynności. Jednym z ważnych punktów jest zabezpieczenie roślin przed zimą, a także pielęgnacja. Kiedy zatem przycinać drzewa owocowe? 

Agata Hącia: Niektórym łatwiej jest wymówić 'bł' w 'jabłku', innym - 'pł'Kiedy zbierać jabłka? Stąd dowiesz się, kiedy nadszedł odpowiedni moment

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Ważny punkt pielęgnacji ma swój termin

Kalendarz ogrodnika klasyfikuje czynności takie jak sadzenie, pielęgnację czy zbiory w odpowiednim okresie roku. Konkretne miesiące, którym przypisane są zadania gwarantują piękne plony, zdrowe rośliny i bujną roślinność. Chociaż jesień to już schyłek sezonu ogrodowych obowiązków nie brakuje - zabezpieczamy krzewy i cebulki, grabimy liście czy wykopujemy ostatnie warzywa. Kiedy zatem przycinać drzewa owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe można przycinać w dwóch terminach - zimowym i letnim. Warto stosować pielęgnację nawet dwa razy do roku. U większości gatunków pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie lutego i marca, kolejne w letnich miesiącach, tym samym usuwając nadmiar pędów. Jako pierwsze i odporne na przymrozki można przycinać grusze, jabłonie czy śliwy. Z kolei brzoskwinie, wiśnie, czereśnie, nektaryny i morele warto poddać pielęgnacji nieco później, by uniknąć chorób rośliny. 

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Przycinanie drzew owocowych - przydatne wskazówki

Jeśli chcemy, by nasze drzewa owocowe dawały duże plony i pięknie się rozrastały, prawidłowe przycinanie jest konieczne. Wszystkie chore, suche, uszkodzone pędy należy usuwać. Taka pielęgnacja gwarantuje, że roślina zachowa ładny kształt, uniknie chorób, szkodników i pobudzi rozwój pędów. 

Zabiegi przycinania wykonuje się regularnie  nawet corocznie. Tylko w taki sposób można konsekwentnie budować odpowiedni kształt korony i zwiększyć plonowanie.

- radzą sadownicy na stronie zielonyogrodek.pl

Pogoda jest równie istotna. Jeśli okres jest chłodniejszy, to warto się wstrzymać 2-3 tygodnie z przycinaniem. Kalendarz przycinania drzew owocowych prezentuje się następująco:

  • Jabłoń - od drugiej połowy lutego do końca marca, od lipca do sierpnia,
  • Grusza - od drugiej połowy lutego do końca marca, od lipca do sierpnia,
  • Śliwa - od końca lutego do końca marca, od lipca do sierpni,
  • Wiśnia - od połowy lipca do końca sierpnia,
  • Czereśnia - od połowy lipca do końca sierpnia,
  • Morela - od połowy lipca do końca sierpnia,
  • Agrest - od drugiej połowy stycznia do końca marca, od połowy lipca do połowy sierpnia,
  • Malina - od września do końca listopada.
Więcej o: