Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jesienne porządki w ogrodzie gwarantują piękne zakończenie sezonu, oraz sprawne i dobrze zorganizowane wiosenne czynności. Jednym z ważnych punktów jest zabezpieczenie roślin przed zimą, a także pielęgnacja. Kiedy zatem przycinać drzewa owocowe?
Kalendarz ogrodnika klasyfikuje czynności takie jak sadzenie, pielęgnację czy zbiory w odpowiednim okresie roku. Konkretne miesiące, którym przypisane są zadania gwarantują piękne plony, zdrowe rośliny i bujną roślinność. Chociaż jesień to już schyłek sezonu ogrodowych obowiązków nie brakuje - zabezpieczamy krzewy i cebulki, grabimy liście czy wykopujemy ostatnie warzywa. Kiedy zatem przycinać drzewa owocowe?
Drzewa i krzewy owocowe można przycinać w dwóch terminach - zimowym i letnim. Warto stosować pielęgnację nawet dwa razy do roku. U większości gatunków pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie lutego i marca, kolejne w letnich miesiącach, tym samym usuwając nadmiar pędów. Jako pierwsze i odporne na przymrozki można przycinać grusze, jabłonie czy śliwy. Z kolei brzoskwinie, wiśnie, czereśnie, nektaryny i morele warto poddać pielęgnacji nieco później, by uniknąć chorób rośliny.
Jeśli chcemy, by nasze drzewa owocowe dawały duże plony i pięknie się rozrastały, prawidłowe przycinanie jest konieczne. Wszystkie chore, suche, uszkodzone pędy należy usuwać. Taka pielęgnacja gwarantuje, że roślina zachowa ładny kształt, uniknie chorób, szkodników i pobudzi rozwój pędów.
Zabiegi przycinania wykonuje się regularnie nawet corocznie. Tylko w taki sposób można konsekwentnie budować odpowiedni kształt korony i zwiększyć plonowanie.
- radzą sadownicy na stronie zielonyogrodek.pl
Pogoda jest równie istotna. Jeśli okres jest chłodniejszy, to warto się wstrzymać 2-3 tygodnie z przycinaniem. Kalendarz przycinania drzew owocowych prezentuje się następująco: