Pamiętasz jeszcze "meduzę bez lornety" i czarny salceson? Oto kilka zapomnianych przysmaków PRL

Chleb w mleku, zimne nóżki i czarny salceson. Niektórzy z rozrzewnieniem wspominają te smaki, dla innych to odlot w nieznane. W czasach PRL inaczej się jadało, ale część potraw do dziś pojawia się na naszych stołach. Jeśli tęsknicie za potrawami sprzed lat, dziś kilka z nich wam przypomnimy.
Zobacz wideo

W czasach PRL każda restauracja miała w menu galaretę wieprzową, najczęściej podawaną z kieliszkiem wódki, tzw. meduzę z lornetą (chyba że ktoś nie chciał pić alkoholu, wówczas "bez lornety"). Galareta była także obowiązkową przystawką na różnych uroczystościach, do dziś z resztą jest często serwowana na naszych stołach. Przed laty ludzie zajadali się także czerstwym chlebem moczonym w mleku, czarnym salcesonem i kotletami z mortadeli, które miały udawać schabowe. Jak smakował PRL?

Zabajone Kogel-mogel z przepisu Ewy Wachowicz. Oto jak przygotować delikatny deser

Miało być tanio, tłusto i do syta

Kuchnia w czasach Polski Ludowej nieco różniła się od tej, którą znamy dziś. Jednak nasi rodzice i dziadkowie wspominają dawne smaki z rozrzewnieniem i zapewne zdarzy im się rzucić słynne "kiedyś to były czasy". Ale czy rzeczywiście te smaki były aż tak wyjątkowe?

Chleb w mleku

Czerstwy chleb moczony w mleku, najczęściej z cukrem, to była idealna kolacja według mojego dziadka. Nigdy nie rozumiałam fenomenu tego dania i prawdopodobnie nigdy nie zrozumiem, ale większość starszych osób, które znam, do dziś się tym zajadają. Po prostu porwane na kawałki kromki czerstwego pieczywa wrzucają do miski z gorącym mlekiem, czasem dodają cukru, czasami miodu.

Zimne nóżki vel "meduza bez lornety"

To po prostu galareta wieprzowa podawana najczęściej z octem lub sokiem z cytryny. To danie, które do dziś często spotyka się w restauracjach, króluje też na weselach i rodzinnych uroczystościach. Co to takiego? To mięso z nóg wieprzowych, długo gotowanych w wywarze, często warzywnym, zalane tym wywarem i pozostawione, by się "ścięło". Z powodu dużej zawartości kolagenu, do galarety nie trzeba było dodawać żelatyny - bulion samoistnie stawał się galaretą. 

Czarny salceson

Kiedy żyła jeszcze moja babcia, często kazała sobie kupować czarny salceson. Nie wiedziałam co to takiego i nie byłam ciekawa. Ale już wiem, i wiem też, że to wędlina, która w czasach PRL była wręcz kultowa. To nic innego, jak kawałki podrobów wieprzowych włożonych do jelita lub osłonki z dodatkiem krwi - stąd czarny kolor.

Cynaderki

Ktoś jeszcze pamięta o cynaderkach? To nereczki wieprzowe lub cielęce w sosie, najczęściej podawane były z ziemniakami i zasmażonymi buraczkami. Żeby były smaczne, trzeba było je długo moczyć w mleku lub zimnej wodzie. Wówczas traciły swój nieprzyjemny posmak i po obróbce stawały się daniem uwielbianym przez "lud pracujący". 

Sok z pigwy (zdjęcie ilustracyjne) Sok z pigwy na zimę. Żeby wyszedł idealny, zapamiętaj zasadę pół na pół

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: