Jak zrobić masło klarowane? Tu nie ma żadnych czarów - wystarczy jeden składnik i metoda "na dwa razy"

Masło klarowane jest produktem niezbędnym w każdej kuchni. Nadaje wyjątkowy smak zarówno potrawom przygotowywanym na słodko, jak i również wytrawnym daniom, a smażenie na maśle klarowanym jest zdrowsze i dużo efektywniejsze niż na innych tłuszczach. Nie musisz już iść do sklepu, by kupić masło klarowane - dziś pokażemy ci, jak je zrobić samodzielnie. Jedyne co musisz mieć to dobrej jakości masło i gazę.
Zobacz wideo

Przygotowanie masła klarowanego jest banalnie proste, ale żeby wyszło idealne, przyjdzie z pomocą "metoda na dwa razy". W tym przypadku chodzi o dwukrotne zdejmowanie piany, która utworzy się podczas wytapiania masła - najlpierw należy zbierać ją łyżką, następnie masło przecedzić przez gazę. Ważną sprawą jest także wybór odpowiedniego masła - musi być "prawdziwe" o zawartości tłuszczu minimum 82 proc.

Jak zrobić masło klarowane? Zdziwisz się, jakie to proste

Przygotuj:

  • kostkę masła (w pełni naturalnego, bez dodatku soli czy ziół)
  • drobne sito
  • gazę
  • rondel z grubym dnem
  • metalową łyżkę
  • duży słoik

Masło klarowane - sposób wykonania:

  1. Przygotuj rondel i włóż do niego kostkę masła. Następnie włącz palnik na niewielką moc i pozostaw, aż masło zacznie się wytapiać. Nie mieszaj go w tym czasie.
  2. Kiedy na powierzchni masła zaczną pojawiać się białe szumowiny, ostrożnie je zbierz za pomocą łyżki. Postaraj się zrobić to możliwie jak najdokładniej - usuwasz w ten sposób laktozę i kazeinę, które nie są potrzebne w maśle klarowanym.
  3. Kiedy już zdejmiesz białe szumowiny, a masło w całości się rozpuści, przelej je przez gazę nałożoną na sito. Pozwoli to na oddzielenie wszystkich drobnych pozostałości laktozy na powierzchni sita. 
  4. Teraz twoje masło jest już gotowe, ale dla pewności możesz powtórzyć cały proces.

Tak przygotowane masło klarowane pozwala piec i smażyć w większych temperaturach bez obaw, że coś się przypali.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA