Jak wyczyścić naczynie żaroodporne bez zmywarki? Tradycyjne metody nie zawiodą - użyj sody i wrzątku

Przypalone naczynie żaroodporne to koszmar wielu kucharzy, którego niestety nie da się czasami uniknąć. Apetyczne zapiekanki, pieczenie, ciasta czy pieczone warzywa często wiążą się z późniejszą batalią o przywrócenie dawnego blasku naczynia. Są na to jednak domowe, sprawdzone metody, które nigdy nie zawodzą. Zapomnij o chemikaliach i zmywarce!

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie przypalonego naczynia żaroodpornego potrafi być męczące i pomimo starań nie przynosić rezultatów. Sekret tkwi jak zawsze w prostocie. Wystarczy sięgnąć po kuchenne składniki i wykorzystać domowe triki i gotowe! Zastosuj jedną z metod, a uporczywe zabrudzenia znikną w mgnieniu oka!

Jak wyczyścić naczynie żaroodporne bez zmywarki?

Zapiekane potrawy to prawdziwy rarytas w domowym menu. Ciągnący się ser, chrupiąc skórka na pieczeni, kruche ciasta czy pokryte aromatyczną glazurą warzywa - przepisów z wykorzystaniem naczynia żaroodpornego nie brakuje. Niestety często kończy się to uporczywymi zabrudzeniami i przypaleniami. Jak zatem się ich pozbyć w łatwy sposób? Istnieje wiele pomocnych metod - bezkonkurencyjne okażą się jednak te domowe i bardzo proste. Zapomnij o zmywarce i drogich chemikaliach, wystarczy kilka kuchennych składników i gotowe!

Korzystanie w tym wypadku ze zmywarki okazałoby się najlepszym rozwiązaniem. Otóż niekoniecznie - kuchenny sprzęt może nie poradzić sobie z tego typu zabrudzeniami. Efekt po jednym myciu może nas nie zadowolić, co za tym idzie, czynność pochłonie więcej czasu i energii. Warto zatem namoczyć naczynie - zalej je wrzątkiem i dodaj kilka kropel płynu do naczyń. Gorąca woda i późniejsze szorowanie gąbką powinny zdać egzamin. 

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Czyszczenie naczynia żaroodpornego domowymi metodami

Jeśli jednak namoczenie naczynia nie pomogło, warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane, ale nadal naturalne i tanie środki. Mowa tu o niezawodnej sodzie oczyszczonej - wystarczy z kilku łyżeczki i wody stworzyć papkę, nanieść na zabrudzenia i pozostawić na godzinę. Efekt? Lśniąca i czysta powierzchnia. Inną metodą jest z kolei kuracja octem. Namocz naczynie w roztworze z octu i wody, pozostaw na kilka godzin i gotowe! Warto jednak podkreślić, że konieczne jest późniejsze wielokrotne płukanie naczynia w celu usunięcia drażniącego zapachu. 

Jeśli mimo wszystko przypalenia nie znikają, warto sięgnąć po wrzątek i tabletkę do zmywarki. Roztwór powinien ostatecznie pożegnać zabrudzenia. 

Więcej o: