Polacy uwielbiają chodzić na grzyby, dlatego warto wiedzieć, kiedy można spotkać poszczególne okazy. W polskich lasach zbieranie grzybów nie jest zakazane - wyjątkiem są rezerwaty przyrody i lasy zamknięte. Przed pójściem na grzyby warto dowiedzieć się, czy na pewno tam, gdzie się udajesz można jej zbierać. Kiedy kończy się sezon na grzyby? Niektóre gatunki znikną wraz z końcem października.
W Polsce pierwsze grzyby można spotkać już w połowie maja. Kulminacja grzybobrania ma miejsce wczesną jesienią - najwięcej kapeluszy znajdziemy od połowy września do pojawienia się pierwszych przymrozków. Pojawiają się one wtedy w zaskakująco szybkim tempie. Stąd też powiedzenie "rosnąć jak grzyby po deszczu". Na grzyby najlepiej wybierać się wczesnym rankiem po obfitych, ciepłych opadach deszczu. Dlaczego? Grzyby rosną w ciągu nocy, dlatego rano mamy duże szanse na ich znalezienie.
Aktualna, chłodna pogoda sprawia, że grzybów w polskich lasach jest coraz mniej. Ochłodzenie i nocne przymrozki zapowiadają bliski koniec grzybobrania. Od listopada najprawdopodobniej nie natrafimy już w lasach na maślaki, borowiki i koźlarze. Natomiast będziemy mogli jeszcze zadowolić się m. in. kaniami, opieńkami i kurkami.
Jak wygląda kalendarz grzybiarza? Podajemy, kiedy znajdziemy poszczególne gatunki grzybów:
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl