Kończy się sezon grzybobrania. Tych okazów już nie znajdziemy. Grzybiarze załamują ręce nad pustymi koszykami

Wielbiciele grzybów mogą powoli żegnać ię z sezonem. Wielkimi krokami nadchodzi bowiem koniec grzybobrania. Niektórych gatunków niestety już nie znajdziemy w polskich lasach. Przedstawiamy kalendarz grzybowy.

Polacy uwielbiają chodzić na grzyby, dlatego warto wiedzieć, kiedy można spotkać poszczególne okazy. W polskich lasach zbieranie grzybów nie jest zakazane - wyjątkiem są rezerwaty przyrody i lasy zamknięte. Przed pójściem na grzyby warto dowiedzieć się, czy na pewno tam, gdzie się udajesz można jej zbierać. Kiedy kończy się sezon na grzyby? Niektóre gatunki znikną wraz z końcem października.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Ile trwa sezon na grzyby? Teoretycznie od maja do pojawienia się pierwszych mrozów

W Polsce pierwsze grzyby można spotkać już w połowie maja. Kulminacja grzybobrania ma miejsce wczesną jesienią - najwięcej kapeluszy znajdziemy od połowy września do pojawienia się pierwszych przymrozków. Pojawiają się one wtedy w zaskakująco szybkim tempie. Stąd też powiedzenie "rosnąć jak grzyby po deszczu". Na grzyby najlepiej wybierać się wczesnym rankiem po obfitych, ciepłych opadach deszczu. Dlaczego? Grzyby rosną w ciągu nocy, dlatego rano mamy duże szanse na ich znalezienie.

Czy to naprawdę koniec grzybobrania? To zależy od pogody, jaka będzie w najbliższych dniach

Aktualna, chłodna pogoda sprawia, że grzybów w polskich lasach jest coraz mniej. Ochłodzenie i nocne przymrozki zapowiadają bliski koniec grzybobrania. Od listopada najprawdopodobniej nie natrafimy już w lasach na maślaki, borowiki i koźlarze. Natomiast będziemy mogli jeszcze zadowolić się m. in. kaniami, opieńkami i kurkami.

Jak wygląda kalendarz grzybiarza? Podajemy, kiedy znajdziemy poszczególne gatunki grzybów:

  • borowiki - od lipca do października,
  • gąski - od lipca do listopada,
  • maślaki - od czerwca do października,
  • kurki - od czerwca do listopada,
  • koźlarze - od lipca do października,
  • kanie - od czerwca do listopada,
  • opieńki - od września do listopada.
  • podgrzybki - od czerwca do listopada,
  • rydze - od sierpnia do listopada.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: