Używa się go do zup i sosów. To kuzyn kurek o nietypowej formie. Bywa nazywany kominkiem i trąbką śmierci

Ten gatunek grzyba dodaje się do zup i sosów. Jest kuzynem kurek, ale ma bardzo nietypowy wygląd. W Niemczech zwany jest Totentrompete, czyli trąbka śmierci. Jest raczej rzadko spotykanym grzybem w Polsce. Najczęściej rośnie na wschodzie naszego kraju.

Lejkowiec dęty - tak brzmi nazwa grzyba o nietypowym wyglądzie. Jego barwy są dość ponure, dlatego nie jest chętnie zbierany przez grzybiarzy. Warto dodać, że to kuzyn pieprznika jadalnego, czyli tak ochoczo jedzonej przez Polaków kurki. W Niemczech posiada on nazwę Totentrompete, czyli trąbka śmierci. W Polsce częściej bywa zwany kominkiem. Czym się charakteryzuje i co można z niego zrobić?

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Jego ponury wygląd odpycha grzybiarzy

Kapelusz lejkowca dętego przybiera czarną barwę i posiada formę lejka z zawiniętymi do doły brzegami. Jego ciemny kolor zmienia się od brązu do ostatecznej, czarnej barwy. Nóżka osiąga nawet dwanaście centymetrów wysokości, a kapelusze dorastają do średnicy ośmiu centymetrów. Jest grzybem jadalnym, ale wygląd i ciemny kolor podczas gotowania sprawiają, że zazwyczaj bywa suszony, mielony i używa się go jako dodatek do zup i sosów.

Cechy charakterystyczne lejkowca dętego sprawiają, że ciężko pomylić go z innymi grzybami

Bardzo trudno pomylić kominki z innymi gatunkami, ponieważ mają bardzo charakterystyczne kapelusze. Występują one również na innych kontynentach - w Ameryce Północnej, Środkowej i w Azji.

Kiedy można spotkać kominki w Polsce? Najczęściej od sierpnia do listopada

Kominki rosną w naszym kraju od sierpnia do listopada. Najczęściej spotyka się je w lasach mieszanych i liściastych, w pobliżu dębów i buków. W Polsce występuje on coraz rzadziej, dlatego jego zbiory powinny być ograniczane.

Oto, jak wygląda lejkowiec dęty. Filmik udostępniła pewna youtuberka.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.