Ciasto na pierogi wyszło za twarde? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a będzie idealne

Pierogi to prawdziwy fundament kuchni polskiej. Można je przyrządzać na miliony sposobów - niektórzy jedzą je na słono, inni wolą na słodko. Ich wykonanie nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby miało odpowiednią konsystencję.

Pierogi są jednym z tradycyjnych dań kuchni polskiej. Można wypełniać je przeróżnymi farszami - serowymi, warzywnymi i mięsnymi. W ich przygotowaniu najważniejsze jest ciasto. Czasem zdarza się, że wychodzi ono za twarde. Dlaczego tak się dzieje? O czym powinniśmy pamiętać, aby miało właściwą elastyczność? 

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Odpowiednie proporcje to klucz do idealnego ciasta

Najistotniejszą kwestią w przygotowaniu ciasta na pierogi jest dobranie odpowiednich proporcji mąki i wody. Ciasto nie powinno rozgotowywać się podczas gotowania zachowując swój kształt. Jednocześnie, powinno być delikatne i miękkie w dotyku. Najlepsze proporcje to dwie szklanki mąki na trzy czwarte szklanki wody.

Dodawanie jajka nie będzie najlepszym pomysłem

Często w przepisach na pierogi podaje się jajko - okazuje się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dodanie jajka do ciasta na pierogi niestety spowoduje, że będzie ono twarde po ugotowaniu. Ewentualnie można dodać samo żółtko - wtedy ciasto pozostanie miękkie.

Metody na zbyt twarde ciasto. Dodaj wody lub śmietany

Jeżeli twoje ciasto stało się twarde, warto dodać do niego trochę ciepłej wody lub śmietany. Z kolei, jeśli dodamy zbyt chłodną wodę, ciasto nie będzie odpowiednio elastyczne. 

Nieodpowiednia ilość i rodzaj mąki mogą być przyczyną gorszej konsystencji ciasta

Kolejnym sekretem idealnego ciasta na pierogi jest dobranie właściwego typu mąki. Najlepiej będzie wybrać typ 450 lub 480. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nie dodać za dużo mąki do ciasta - wtedy też może ono stać się zbyt twarde.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA