Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Grzybobranie to niemalże sport narodowy Polaków, ale i tradycja przekazywana kolejnym pokoleniom. Owocne zbiory gwarantuje wiedza, ale też odrobina szczęścia. Warto jednak podkreślić, że świadome grzybobranie jest kluczem do sukcesu. Trik na robaczywe grzyby działa cuda!
Wyjście do lasu to świetny pomysł na spacer, ale także owocne zbiory. Media społecznościowe i fora pękały w szwach od ciekawych treści, zdjęć pięknych okazów i filmików z leśnych poszukiwań. Warto jednak podkreślić, że to wiedza jest kluczowa podczas zbiorów. Jak mawiają doświadczeni grzybiarze, z każdym okazem należy się odpowiednio przywitać. Chociaż dla wielu, może brzmieć to, jak grzybowa obsesja jest w tym wiele prawdy.
Jeśli chcesz, by twoje zbiory nie były robaczywe, przywitaj się odpowiednio z grzybem! W procesie chodzi o stuknięcie w kapelusz trzonkiem noża lub delikatnie dłonią. Czy ta metoda daje efekty? Oczywiście, że tak! Jeśli usłyszymy charakterystyczny dźwięk, podobny do tego, którym sugerujemy się podczas wybierania melona lub arbuza, gwarantuje zdrowy okaz. Jeśli jednak zapadnie głucha cisza, to znak, że grzyb może być robaczywy i przestarzały. Okazy, w których goszczą niechciani lokatorzy, nie wydają dźwięku, ponieważ są miękkie i puste w środku.
Chociaż na ilość grzybów w lasach nie mamy wpływu, tak możemy sprawić, że będzie ich więcej! Sumienność w tym przypadku będzie kluczowa. Każde poszukiwania warto w pewien sposób celebrować, a każdy odnaleziony okaz właściwie potraktować. Mowa tu o dbałości względem grzybni i runa. Ważne, by zrywając grzyba wcześniej w niego zapukać - to da nam pewność czy jest robaczywy, ale także rozniesie jego zarodniki, które znajdują się w spodniej części kapelusza.
Miejsce po zebranym grzybie należy dokładnie zasłonić runem - igliwiem, mchem lub liśćmi i roślinami. Odsłonięta grzybnia ulega szybkiemu zniszczeniu. Dbałość gwarantuje, że kolejne odwiedziny mogą być znacznie bardziej urodziwe w leśne rarytasy. Pamiętajmy także o zachowaniu ciszy w lesie, sprzątaniu po sobie oraz szanowaniu roślin i żyjących w okolicy zwierząt.