WHO opublikowało najnowszy raport z listą dziewiętnastu grzybów najniebezpieczniejszych dla zdrowia człowieka. W zestawieniu znalazły się grzyby, które powodują infekcje prowadzące do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Wśród nich są te coraz częściej spotykane i odporne na leki przeciwgrzybiczne.
Zobacz wideo Zupa dahl z soczewicy z dynią
Listę patogenów podzielono na trzy kategorie
Patogeny grzybiczne zostały przedstawione w trzech grupach - krytycznej, wysokiej i średniej. Pierwsza z nich prezentuje cztery patogeny o coraz większym zasięgu występowania. Są to grzyby wyjątkowo odporne na leki.
Do tej kategorii zaliczono następujące grzyby:
- Aspergillus fumigatus, czyli kropidlak popielaty. Dobrze rozwija się w ciepłych, wilgotnych warunkach najczęściej w pomieszczeniach, które są źle wentylowane. Powodują one liczne alergie, grzybicę uszu, oczu, zatok i przewlekłe infekcje dróg oddechowych.
- Candida albicans - bielnik biały, występuje w jelitach, jamie ustnej większości ludzi. U osób ze słabym układem odpornościowym może wywoływać inwazyjne infekcje.
- Cryptococcus neoformans - ten rodzaj grzyba znajduje się m.in. w ptasich odchodach. Wywołuje m.in. kryptokokozę, czyli rodzaj grzybicy i infekcję ośrodkowego układu nerwowego.
- Candida auris - nowo powstały patogen, odporny na większość leków przeciwgrzybiczych. Wśród naukowców znany jest jako "supergrzyb". Mówi się o nim częściej od wybuchu pandemii. Wielu chorych na covid podczas pobytu w szpitalu zakaziło się tym grzybem.
Opublikowana lista WHO przedstawia też inne grzyby o priorytecie wysokim i średnim:
- Nakaseomyces glabrata (Candida glabrata),
- Eumycetoma causative agents,
- Fusarium spp.,
- Candida parapsilosis,
- Histoplasma spp.,
- Mucorales,
- Candida tropicalis,
- Scedosporium spp.,
- Lomentospora spp.,
- Coccidioides spp.,
- Picha kudriavzeveii (Candida krusei),
- Cryptococcus gattii,
- Talaromyces marneffei,
- Pneumocystis jirovecii,
- Paracoccidioides spp.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl