Dlaczego szare kluski są twarde? Pewnie popełniasz ten błąd. Zdradzamy sposób na idealny przysmak z Wielkopolski

Szare kluski to przysmak pochodzący z Wielkopolski. Zarówno starsi, jak i młodsi ze smakiem zajadają się tym pysznym daniem z ziemniaków. Zdarza się jednak, że chcąc przygotować je samodzielnie, rezultat nie jest taki, jakbyśmy chcieli. Co zrobić, gdy szare kluski wychodzą za twarde? Podpowiadamy.

Szare kluski to danie przygotowywane z surowych ziemniaków z mąką, jajami oraz solą, a ich nazwa pochodzi od koloru, który uzyskujemy przez utlenienie masy ziemniaczanej. Podobnie jak w przypadku lanych klusek, ciasto rzuca się do wrzątku, a następnie po kilku minutach wyławia gotowy przysmak. Ta pyszna często podawana jest z okrasą z cebulki i boczku, zasmażaną kiszoną kapustą czy ze śmietaną. Jednak dlaczego szare kluski wychodzą twarde? 

Zobacz wideo Kluski leniwe na dwa sposoby. Który przepis wybierzesz?

Co zrobić, gdy szare kluski wychodzą za twarde?

Sekretem do przygotowania idealnych szarych klusek jest odpowiednia konsystencja ciasta. Jeżeli uzyskamy zbyt rzadką masę, to wszystko rozpłynie się w wodzie, natomiast gdy będzie zbyt gęste - kluski wyjdą twarde. Podpowiadamy, jak je przygotować. 

Szare kluski - przepis na przysmak w Wielkopolski

Składniki:

  • 500 g ziemniaków,
  • 150 g mąki pszennej,
  • 2 jajka,
  • sól,
  • opcjonalnie do podania: cebula, boczek, kwaśna śmietana. 

Szare kluski - sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce i odstawiamy na 15 minut. 
  2. W międzyczasie cebulę siekamy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną patelnię. Po czasie dodajemy pokrojony boczek i smażymy na małym ogniu.
  3. Z ziemniaków odciskamy nadmiar płynu, odstawiamy na chwilę, a następnie odlewamy i zbieramy powstałą na dnie skrobię. Dodajemy ją do ziemniaków wraz z mąką, jajkami i solą. 
  4. Łączymy ze sobą składniki. Masa powinna mieć konsystencję pozwalającą na nakładanie ciasta na gorącą wodę. 
  5. W garnku zagotowujemy osoloną wodę. Jeżeli chcecie się upewnić, że masa ma odpowiednią konsystencję, wystarczy wrzucić do niej próbną kluseczkę. W razie rozpłynięcia się ciasta dodajcie do niego więcej mąki. 
  6. Kluseczki wrzucamy partiami, zanurzając łyżkę w wodzie i gotujemy około 3 minut od wypłynięcia. Gotowe kluski podajemy z wcześniej usmażoną cebulą i boczkiem oraz kleksem kwaśnej śmietany. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.