Po co jest chropowata strona tarki kuchennej? Nie tylko do ziemniaków na placki - ma też inne zastosowania

Trudno wyobrazić sobie bardziej użyteczny przyrząd kuchenny niż tarka. Najczęściej ścieramy na niej sery, warzywa i zazwyczaj używamy strony z grubymi lub małymi oczkami czy też strony do szatkowania. Zdecydowanie rzadziej korzystamy ze strony z maleńkimi, chropowatymi otworami, chyba że trzemy ziemniaki na placki. Okazuje się jednak, że ta strona pomoże także przy ciastach i np. beszamelu.
Zobacz wideo

Chropowata strona tarki kuchennej jest najczęściej pomocą przy ścieraniu warzyw na papkę. Jeśli mamy czas i ochotę, posługujemy się nią np. trąc ziemniaki i cebulę na placki ziemniaczane, lub kiedy rozszerzamy dietę niemowląt o starte jabłuszka czy marchewki. Okazuje się jednak, że czwarta strona tarki pomoże nam w innych kuchennych czynnościach. 

Zetrzyj na pył i dodaj do ciasta - czekolada

Kiedy chcemy udekorować wierzch ciasta czekoladą, najczęściej wybieramy dwa rozwiązania - albo kąpiel wodna i przerobienie tabliczki na polewę, albo żmudne siekanie. Jednak bardzo ciekawym sposobem na czekoladową dekorację jest starcie jej na pył przy użyciu chropowatej strony tarki. Efekt będzie nie tylko smaczny, ale bardziej estetyczny.

Inna strona gałki

Gałka muszkatołowa to chyba najczęściej używana przyprawa korzenna w polskich domach. Jest nieodłącznym składnikiem flaków, ale także sosu beszamel, a dodana do ziemniaczanego purée wyjątkowo podkręca smak. Najczęściej kupujemy już zmieloną gałkę muszkatołową, jednak to właśnie przyprawa w całości ma najwięcej aromatu. Także jeśli chcesz użyć "prawdziwej" gałki muszkatołowej, zetrzyj ją na pył czwartą stroną tarki. Wypróbowałam - flaczki wyszły prima sort.

Do pierniczków i nie tylko

Podobny trik, co z gałką muszkatołową, wykorzystasz z laską cynamonu. Jeśli tak jak ja kiedyś z rozpędu kupiłeś cynamon w lasce, a nie w proszku - tarka rozwiąże problem. Nie muszę również dodawać, że cynamon starty w ten sposób ma niesamowity aromat, a pierniczki wychodzą perfekcyjne.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.