Borowiki w doniczce? To naprawdę możliwe! Podpowiadamy, co zrobić, aby wyrosły w domowym zaciszu

Na parapecie w domu można hodować różne warzywa i zioła. Niekażdy jednak wie, że w doniczce można wyhodować borowiki. Poniżej podpowiadamy, jak się za to zabrać. Potrzebne będą borowiki, woda i drożdże.

Borowik należy do najszlachetniejszych grzybów. Można z niego przygotowywać wyśmienite sosy i zupy. Prawdziwki mają łagodny, lekko orzechowy smak, dzięki któremu wzbogacą niejedną potrawę. Jak wyhodować własne borowiki w doniczce? Wystarczy przygotować borowiki, wodę i drożdże.

Zobacz wideo Pizza z białym sosem i grzybami

Wyhodowanie borowików w doniczce trwa kilka miesięcy

Hodowla prawdziwków nie jest bardzo trudnym zadaniem. Można uprawiać je w doniczkach lub w ogrodzie. Jedynym mankamentem w ich hodowli będzie czas oczekiwania na pojawienie się pierwszych grzybów. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Borowiki rosną z reguły po około trzech lub sześciu miesiącach. Taki rodzaj hodowli będzie ekologiczny i zaoszczędzi czas, który poświęciłoby się na chodzenie po lesie.  

Proces hodowli borowików nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga sporo czasu. Do przygotowania hodowli będzie potrzebny przynajmniej jeden okaz borowika, dzięki któremu zdobędziemy zarodniki z kapelusza grzyba

Hodowlę borowika zaczynamy od przygotowania prawdziwków, drożdży i wody

Do rozpoczęcia hodowli będzie potrzebny co najmniej jeden dojrzały borowik, około pięćdziesięciu gramów drożdży i cztery litry wody. Na początku należy pobudzić zarodniki - borowiki trzeba zmielić w maszynce i wymieszać z drożdżami i wodą w dużej misce. Przykrywamy ją ścierką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na dwa tygodnie. Następnie dodajemy dziesięć litrów wody i dodajemy ją do przygotowanych doniczek albo podlewamy nią ogród. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się pierwsze borowiki. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA