Rosół idealny - jak go zrobić? Wystarczy szklanka, by wyszedł superklarowny

Rosół to podstawa kuchni polskiej. Robi się go praktycznie w każdym domu. Jest pożywny, rozgrzewa i dodaje energii. Jak sprawić, aby rosół był klarowny? Jedną z metod będzie dolanie do niego zimnej wody.

Rosół to tradycyjne polskie danie, które od wieków pojawia się na naszych stołach. Sprawdza się jako wspomagacz przy leczeniu niestrawności i przeziębienia. Istnieją setki sposobów na przygotowanie doskonałego rosołu. Można by powiedzieć: ile osób, tyle przepisów. Co zrobić, aby rosół był klarowny? Wystarczy dolać do niego zimnej wody.

Zobacz wideo Zupa dahl z soczewicy z dynią

Zimna woda do rosołu. Dzięki niej twój rosół będzie idealnie klarowny

Dolanie szklanki zimnej wody do rosołu to trik, który powinien znać każdy kucharz. Czynność można powtarzać kilka razy podczas gotowania. W ten sposób unikniecie mętnego wywaru, a wszystko to, co zebrało się podczas gotowania na powierzchni zupy, opadnie na dno. Dlaczego zimna woda działa?  

Zimna woda dolana w trakcie gotowania powoduje obniżenie temperatury rosołu, dzięki czemu zupa staje się klarowna. Jest to tzw. hartowanie rosołu. Podobną metodą jest dodawanie do niego kostek lodu.

O czym jeszcze należy pamiętać? Podajemy najważniejsze zasady gotowania rosołu

Aby zrobić wyśmienity rosół należy przygotować odpowiednie składniki. Najważniejszym składnikiem idealnego rosołu będzie wiejska kura - ma ona lekko żółtą barwę skóry i ciemniejszy kolor mięsa. Smakuje zdecydowanie lepiej od drobiu z supermarketu. Najlepiej poszukać jej na bazarze. 

Innym istotnym punktem w gotowaniu rosołu będzie podprażenie warzyw na patelni. Dzięki temu uwolnią się olejki eteryczne, które poprawią aromat zupy. Poza tym należy pamiętać o przyrumienieniu cebuli.

Co jeszcze warto wiedzieć o rosole? Tradycyjny przepis prezentuje youtuberka

Sekrety gotowania tradycyjnego rosołu zdradza pewna youtuberka:

 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.