Ziemniaki stanowią fundament kuchni polskiej. Bardzo często pojawiają się na naszych stołach, są bardzo uniwersalnym produktem - można je łączyć z wieloma potrawami. Można przygotowywać je na wiele sposobów, jednak najczęściej się je gotuje. Jak robić to poprawnie? Oto nasze wskazówki.
Przed gotowaniem ziemniaków warto zapoznać się z kilkoma zasadami, jakich powinno się trzymać. Odpowiednie gotowanie ziemniaków pozwala na zachowanie ich właściwości odżywczych. Ziemniaki zawierają witaminy C, A, E i witaminy z grupy B oraz duże ilości magnezu, potasu i wapnia.
Przede wszystkim liczy się temperatura wody, do której wrzucamy ziemniaki. Powinno się wrzucać je do wrzątku, a nie do zimnej wody. Dzięki temu warzywa nie stracą większości witamin i minerałów.
Mimo że obrane ziemniaki gotują się zdecydowanie szybciej, lepiej będzie zostawić je w skórkach. Dzięki temu wszelkie wartościowe składniki nie "uciekną" podczas gotowania. Co ciekawe, obranych kartofli nie powinno się wkładać do wody po to, aby ugotować je później.
Wodę z gotowania ziemniaków można zachować i użyć jej do przygotowania zupy. Może również stanowić bazę do różnych sosów. Dlaczego nie warto jej wylewać? Woda z gotowania zawiera uwolnione z warzyw substancje odżywcze i skrobię. Kolejnym jej zastosowaniem, już nie kulinarnym, będzie podlanie roślin - taka woda dobrze nawozi rośliny.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl