Gołąbki bez ryżu? Przepis sprzed stu lat rozwiewa wątpliwości. Do farszu dodawano zupełnie inny składnik

Tradycyjnie gołąbki przygotowuje się z mięsa mielonego i ryżu, który następnie zawija się w liście gotowanej kapusty. Nie zawsze tak było! Dawniej do farszu nie dodawano ryżu. Zamieniano go na zupełnie inny składnik.

Gołąbki mają wielu fanów. Potrawa z mięsa mielonego, ryżu i kapusty serwowana jest najczęściej w towarzystwie pomidorowego sosu. Niektórzy gołąbki traktują jako samodzielne danie, inni jedzą je z ziemniakami czy pieczywem. Nie zmienia to jednak faktu, że dawniej farsz do tej potrawy przygotowywano zupełnie inaczej. 

Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Jak zrobić gołąbki? Wypróbuj wersję sprzed stu lat

Dodatek ryżu w gołąbkach sprawia, że danie jest nie tylko bardziej treściwe. Ryż wiąże farsz i sprawia, że gołąbki się nie rozpadają. W czasach międzywojennych zamiast ryżu do mięsa dodawano namoczoną w mleku bułkę. Pieczywo sprawiało, że masa była spójna i łatwiej było utrzymać ją w kapuścianych ryzach. 

Przepis na gołąbki. Wcale nie potrzebujesz ryżu

Składniki:

  • główka białej kapusty (możesz użyć także włoskiej),
  • pół kilograma mięsa mielonego,
  • cebula, 
  • jedna bułka (najlepiej czerstwa),
  • jedno jajko,
  • 3/4 szklanki mleka,
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, papryka,
  • olej.

Przygotowanie:

Bułkę namocz w mleku i odstaw. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Wrzuć na rozgrzany tłuszcz i zeszklij z odrobiną soli.

Surowe mięso mielone połącz z podsmażoną cebulką. Dodaj do niego jajko oraz namoczoną i lekko odciśniętą bułkę. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz papryką, możesz dodać także odrobinę majeranku. Farsz dokładnie wymieszaj. 

Kapustę sparz. Gdy zmięknie, wyciągnij ją w wrzątku i delikatnie odrywaj liście, aby się nie porwały. Na każdy liść nakładaj niewielkie porcje farszu, a następnie zwijaj w ciasne ruloniki. 

Dno dużego garnka wyłóż pozostałymi liśćmi kapusty. Warstwowo układaj surowe gołąbki, a następnie zalej je osoloną wodą lub warzywnym bulionem i gotuj przez około czterdzieści minut. Potrawa będzie gotowa do podania, gdy kapusta zmięknie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.