Babcia piekła w niej chleb i słodkie placuszki. Nie uwierzysz, ile kosztuje dziś postawienie tego cuda

Nasze babcie i prababcie robiły na niej domowe pyszności. Dziś już mało kto ją posiada, a jej cena potrafi zaskoczyć. Zobaczcie, ile może kosztować to kuchenne cudo.

Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Kuchnia kaflowa była niegdyś obowiązkowym elementem właściwie każdej kuchni. Nasze babcie i prababcie wyczarowywały na niej prawdziwe pyszności, a do tego dawała dużo ciepła domostwu. Jednak z biegiem czasu kuchnia kaflowa ustąpiła miejsca gazowym i elektrycznym. Mimo to niektórzy wciąż decydują się na jej postawienie, choć jej obecna cena potrafi zaskoczyć.

Jak czyścić płytę indukcyjną?Czym czyścić płytę indukcyjną, żeby jej nie porysować? Banalny trik

Kuchnia kaflowa babci ma sporo zalet. Jej dzisiejsza cena zaskakuje

Stawianiem kuchni kaflowych zajmował się (i wciąż się zajmuje) zdun. A ile kosztuje taka kuchnia dzisiaj? W przypadku używanej koszt to od 400 do nawet trzech tysięcy złotych. Oczywiście w takim przypadku trzeba też doliczyć koszt renowacji. Natomiast cena całkiem nowej kuchni kaflowej waha się od około trzech tysięcy do nawet 15 tysięcy złotych. Jakie zalety ma kuchnia kaflowa? Przede wszystkim nie jest zależna od obecności prądu i gazu. Dobrze kumuluje ciepło, więc może pełnić też funkcję ogrzewania oraz umożliwia gotowanie, nawet gdy wygaśnie palenisko. Jest więc dość oszczędna, choć niestety mało ekologiczna.

Jak wyczyścić patelnię?Jak wyczyścić patelnię? Wystarczą dwa produkty, aby lśniła jak nowa!

Kuchnia kaflowa ma sporo zalet. Niestety ma też jedną, zasadniczą wadę

Babcina kuchnia kaflowa ma sporo zalet, ale niestety też jedną wadę - wymaga paliwa stałego (drewna lub węgla), przez co nie jest ekologiczna. Dodatkowo trzeba pamiętać, że z takiej kuchni, ogrzewanej paliwem stałym można korzystać do 1 lipca 2024 roku, a jeśli spełnia wymagania ekoprojektu - do 1 lipca 2028 roku. Jedynym wyjątkiem są miejsca, do których nie można doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowej, ale o tym musi zdecydować operator sieci.  

Więcej o: