Karol Okrasa i moja babcia mieszają mąkę z mlekiem. Tak powstaje najlepsze ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi to umiejętność, którą musi posiąść każda szanująca się gospodyni (i gospodarz). Przepis zawiera cztery składniki, ale my dziś prezentujemy wersję bez wody. Tak właśnie pierogi robiła moja babcia i wszystkie jej koleżanki spod Radomia, a także Karol Okrasa, który miesza mąkę z mlekiem. Jak zabrać się za ciasto na pierogi z mlekiem? Lepiej już szukaj stolnicy.
Zobacz wideo

Ciasto na pierogi z mlekiem było tak naprawdę pierwszym przepisem jaki, poznałam. Zawsze przed świętami razem z babcią i mamą zamykałyśmy się w kuchni na długie godziny, by robić pierogi z 5 kg mąki. Do dziś pamiętam żółty rondelek, który stał na starej kuchence i służył tylko i wyłącznie do gotowania mleka. To właśnie z mleka i mąki babcia robiła ciasto na pierogi i jako mała dziewczyna byłam pewna, że to jedyny słuszny sposób. Okazało się jednak, że większość ludzi robi ciasto na pierogi z wodą, dlatego chętnie zdradzę wam przepis, który stosują nie tylko starsze panie z Mazowsza, ale także Karol Okrasa. Takie ciasto jest gładkie i delikatne jak "pupa niemowlaka".

Ciasto na pierogi z mlekiem - przepis 

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej, typ 500 będzie idealny
  • 150 ml gorącego mleka
  • 100 g masła
  • szczypta soli

Sposób wykonania:

  1. Przygotuj stolnicę i przesiej na nią mąkę.
  2. Do rondelka wlej mleko i dodaj masło. Następnie podgrzewaj, aż masło się rozpuści. Mleko nie musi wrzeć.
  3. Do mąki stopniowo wlewaj mleko z masłem i zacznij mieszać, najpierw łyżką, potem dłońmi. Zagniataj ciasto energicznymi ruchami i kiedy będzie już gładkie i elastyczne, podziel je kilka części. Każdą z nich owiń folią i odłóż na kilkanaście minut w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki.
  4. Kiedy ciasto odpocznie i się schłodzi, wyjmij je na stolnice lekko oprószoną mąką i zacznij wałkować. Każdy z kawałków rozwałkuj na możliwie cienki placek i za pomocą szklanki wycinaj kółeczka.
  5. Na każde kółko połóż porcję farszu i szczelnie zalep, tworząc ozdobną falbankę. Pierogi gotuj w osolonym wrzątku ok. 2-4 minut, w zależności od rodzaju farszu.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.