Trzy zasady perfekcyjnych schabowych. Jedną z nich stosuje sama Magda Gessler

Kotlety schabowe to klasyk obiadowy, weselny i stołówkowy. W kraju nad Wisłą chyba nie ma osoby, która nie lubi schabowych i chociaż to nie jest typowo polskie danie, Polacy wiedzą doskonale, jak przygotować najlepsze kotlety świata. Jeśli chcesz dołączyć do grona kotletowych perfekcjonistów, poznaj trzy złote zasady.

Więcej kulinarnych patentów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo

Kotlety schabowe to pozornie banalne danie. Mięso rozbijasz, panierujesz i smażysz. Żeby jednak schabowe wyszły idealne, warto się nieco nad nimi pochylić. Co zatem należy zrobić, żeby schabowe wyszły delikatne i kruche? Nasze trzy złote zasady pomogą ci osiągnąć kotletową perfekcję.

Trzy złote zasady idealnych schabowych

1. Wybór mięsa

Przygotowanie idealnych schabowych zaczyna się już w sklepie. Oczywiście podstawą idealnych kotletów (wszystkich, nie tylko schabowych), jest mięso. Najlepiej wybrać schab z kością i z wyraźnymi przerostami. Lepiej unikać gotowych, poporcjowanych kawałków mięsa - kotlety z takiego mięsa zazwyczaj wychodzą suche i bliżej im będzie do garmażeryjnych wariacji, niż smacznych schabowych.

2. Spa

Lubię mówić, że schabowe należy traktować z szacunkiem należnym choćby królowej Egiptu. Kąpiel w mleku, a raczej marynowanie w mleku to patent, który stosuje sama Magda Gessler. Co mleczna kąpiel ma na celu? Otóż rozbity schab zamarynowany w mleku, cebuli i pieprzu stanie się delikatny i kruchy. Dodatkowo nabiał "wyciągnie z niego świński posmak", dzięki czemu schabowe będą jeszcze smaczniejsze. Alternatywą dla mleka może być maślanka lub jogurt. Więc kiedy już rozbijesz schabowe (koniecznie przez folię - wówczas nie przerwiesz tłuczkiem włókien mięsa), wyślij je do mlecznego spa.

3. Im tłuściej, tym lepiej

Kiedy już opanierujesz wykąpane kotlety, należy je usmażyć. Jednak właśnie podczas smażenia można łatwo pozbawić schabowe smaku, a błąd popełnić można bardzo łatwo. Chodzi oczywiście o tłuszcz. Nie ma wątpliwości, że najlepsze kotlety schabowe wychodzą na smalcu, najlepiej domowym. Jednak należy pamiętać także, że tłuszczu powinno być dość sporo i koniecznie - musi być bardzo gorący. Smażenie na chłodny tłuszczu sprawi, że kotlety nasiąkną i będą zwyczajnie nie smaczne. Przy smażeniu koletów musi być słychać charakterystyczny dźwięk "tssssss".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.