Ramen - przepis, jak zrobić jedną z najbardziej znanych zup kuchni azjatyckiej

Ramen przepis ma stosunkowo prosty, jednak aby osiągnąć efekt taki jak ma oryginalna, azjatycka zupa konieczne jest zadbanie o szczegóły. Dowiedz się jak przygotować esencjonalny ramen w swojej kuchni.

Jak zrobić ramen? Pomysł na zupę inną niż wszystkie

Ramen. Przepis to nie wszystko. Często zupa ta porównywana jest do naszego rosołu ze względu na obecność bulionu, makaronu i warzyw. Jednak tak naprawdę to dwa inne dania. Według znawców kultury wschodu, ramen to filozofia. Jak zrobić ramen? Pomysł na zupę wiąże się przede wszystkim z obecnością konkretnego makaronu, który stanowi jej podstawę. Bulion, który występuje w ramenie, w zależności od regionu i receptury może być przyrządzony zarówno na drobiu, jak i wołowinie, wieprzowinie, a nawet na komponencie rybnym.

Obecnie ramen serwowany w Japonii najczęściej zawiera w sobie wywar mięsny, sos sojowy, pędy bambusa, cebulę dymkę, przy czym trzeba przyznać, że każdy region Japonii ma swoją własną wersję ramen.

Makaron do ramenu. Jaki powinien być?

Jeśli chcemy przyrządzić dobry ramen, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które znacząco wpływają na jakość tego dania:

  • kluczowy w zupie ramen jest makaron. Powinien być sprężysty, przygotowany z pszennej mąki i wody. Najlepszy będzie m.in. japoński ramen udon, który można coraz łatwiej dostać w sklepach, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych, gdzie znajduje się dział z azjatyckimi produktami
  • makaron zawsze gotujemy osobno (podczas gotowania w bulionie stanie się gumowy)
  • makaron gotujemy w nieosolonej wodzie, bezpośrednio przed podaniem
  • mięso na ramen powinno być tłuste z widocznymi przerostami
  • pasta miso - tradycyjna gęsta pasta japońska, produkowana ze sfermentowanej soi. Dodatkiem do niej najczęściej jest ryż lub jęczmień.
Zobacz wideo Inessa Kim z Top Chefa i przepis na azjatyckie pierożki

W zależności od rodzaju, do ramen możemy dodać:

  • wieprzowinę,
  • zieloną cebulkę,
  • suszone grzyby,
  • pędy bambusa,
  • nori - wodorosty,
  • jajko (ugotowane na twardo).

Zupa ramen. Przepis, jak przygotować aromatyczny ramen

Japońska zupa ramen może być przygotowywana na wiele różnych sposobów. Każdy kucharz ma własną metodę gotowania wywaru. Esencjonalny bulion, warzywa (koniecznie świeże!) i makaron to składniki, dzięki którym uzyskamy domową zupę ramen. Przepis znajdziesz poniżej.

Składniki: udko z kaczki, 2 skrzydła z indyka, 2 średnie marchewki, pietruszka, cebula, pół selera, 2-3 łodygi selera naciowego, 3 ząbki czosnku, odrobina startego imbiru, natka pietruszki, pieprz ziarnisty, 4-5 łyżek sosu sojowego, makaron azjatycki

Dodatkowo: kapusta pak choi, 3-4 suszone grzyby (np. shiitake), 0,5 łyżeczki oleju sezamowego, 2 łyżki sosu rybnego, sok z limonki

Przygotowanie:

  1. Bulion: mięso włóż do dużego garnka, zalej zimną wodą.
  2. Dodaj umyte, obrane i pokrojone na pół: marchewkę, korzeń selera, pietruszkę, cebulę oraz seler naciowy.
  3. Dodaj imbir i lekko rozgnieciony czosnek.
  4. Całość przypraw do smaku.
  5. Liście kapusty zwiń w rulony i włóż do bulionu, który gotuj jakieś 2-3 godziny na małym ogniu.
  6. Makaron przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedź i przełóż do miseczek.
  7. Bulion przecedź przez sito.

Jak jeść ramen?

Ramen to dobry pomysł na zupę przygotowywaną w domu, ale w czasie jedzenia zadbaj o odpowiednią sposób spożywania, zgodny z azjatycką tradycją. Jak jeść ramen? Danie to ze wszystkimi dodatkami je się za pomocą pałeczek, a konsumpcja polega na wyjmowaniu makaronu z wywaru i wypiciu płynu. Głośne zachowanie przy stole jest w Japonii dowodem uznania dla szefa kuchni. Wyjątek stanowi ramen miso, w którym do zjedzenia jajka używa się łyżki. 

Zobacz też: Jest pulchny, pięknie pachnie i cudownie smakuje. Jak zrobić japoński chlebek hokkaido?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.