Jaki ma sens dodawanie cukru do mięsa? Wyjątkowy smak to tylko jeden z powodów

Kiedy przygotowujemy mięso, raczej nie przyprawiamy go cukrem. Zazwyczaj stawiamy na sól, pieprz i zioła, a dodatek cukru raczej nie jest czymś, o czym myślimy, mając w planach pieczeń. Co zatem daje łodki proszek podczas obróbki mięsa? Oczywiście wyjątkowy smak, ale nie tylko. Dziś podpowiemy, dlaczego mięso i cukier to dobre połączenie.

Więcej ciekawostek kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kluczem do sukcesu w przygotowaniu każdego mięsa, jest odpowiednia marynata i kompozycja przypraw. O ile niektóre gatunki mięsa dobrze komponują się ze słodkimi dodatkami, tak dodatek samego cukru raczej nie jest powszechny. Chociaż cukier jest sprzymierzeńcem wędliniarzy oraz miłośników domowych suszonych mięs, tak podczas smażenia lub pieczenia, słodkiego proszku zazwyczaj nie dodajemy, a szkoda, ponieważ dodatek cukru zapewni wyjątkowy i niepowtarzalny smak. 

Nie tylko smak, ale także kolor. Co nam daje karmelizacja mięsa?

Karmelizowanie mięsa to metoda, którą szeroko stosuje się w kuchni azjatyckiej, zwłaszcza chińskiej. Na czym polega karmelizacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to poddawanie cukru (ale także np. miodu) działaniu wysokiej temperatury. Kiedy smażymy lub pieczemy mięso z dodatkiem cukru, woda szybciej odparuje, a cząsteczki cukru rozbija się, otulając mięso i nadając mu nowy, lekko orzechowy smak oraz piękny, brązowy kolor.

Do karmelizowania świetnie sprawdza się drób, ale także wieprzowina. Szczególnie poleca się schab, który wcześniej warto zamarynować w solance i pokroić na plastry. Następnie oprószyć cukrem lub dodać miód i posmażyć na patelni z dodatkiem świeżych ziół. Tego typu dania cieszą się wielką popularnością w Azji, gdzie procesowi karmelizacji poddaje się także warzywa i owoce.

Domowe wędliny i cukier

Cukier ma także właściwości peklujące i wiedzą o tym wszyscy, którzy samodzielnie przygotowują domowe wędliny i kiełbasy. Mięso obsypane cukrem i odłożone w chłodne miejsce na kilkanaście godzin odda dużo wody, przez co  proces suszenia czy wędzenia przebiegnie szybciej. Dodatkowo cukier wspomaga tworzenie bakterii kwasu mlekowego, dzięki czemu mięso nie będzie się psuć. Oczywiście dodatek słodkiego proszku również wspomaga dojrzewanie mięsa, dlatego gdy mamy w planach przygotowanie dojrzewającego schabu lub szynki, najpierw przez kilka dni należy trzymać je w cukrze, następnie kilka dni w soli. Następnie zachodzi proces suszenia. Zazwyczaj po 10 dniach możemy cieszyć się aromatyczną, domową wędliną. 

Więcej o: