Nasza redaktorka testuje przepis na piernik Joanny Banaszewskiej. "Ciasto zajęło mi 15 minut"

W redakcji już od kilku tygodni myślimy o świętach. Niektóre z nas powoli zaczynają bożonarodzeniowe przygotowania. Jedna z naszych redaktorek postanowiła przetestować przepis na piernik staropolski autorstwa Asi Banaszewskiej. "Wydawało mi się, że będzie to najbardziej pracochłonne ciasto, jakie w życiu robiłam. Zajęło mi może 15 minut" - opowiada.

Więcej świątecznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Część osób, które nigdy nie piekły piernika staropolskiego, być może zdziwi się, dlaczego zabieramy się za niego już teraz. Otóż jest to taki typ ciasta, który powinien dojrzewać przez kilka tygodni, aby nabrać odpowiedniej konsystencji oraz aromatu. Najlepiej, aby leżakowało od około czterech do sześciu tygodni, więc nie ma innego wyjścia, jak rozpoczęcie przygotowań właśnie w listopadzie.

Jedna z naszych redaktorek również zdecydowała, że na Boże Narodzenie upiecze piernik staropolski. Postanowiła przetestować przepis, którym kiedyś podzieliła się ze swoimi obserwatorami Joanna Banaszewska. Co myśli o pierwszym etapie robienia wypieku?

Jak pierwszy raz usłyszałam o pierniku staropolskim i tym, że jego przygotowanie rozpoczyna się już w listopadzie, przeraziłam się. Wydawało mi się, że będzie to najbardziej pracochłonne ciasto, jakie w życiu robiłam. Nic bardziej mylnego! Wcale nie trzeba mieć do tego robota kuchennego, a samo przygotowanie ciasta zajęło mi może 15 minut

- opowiada mi.

Jak w takim razie zabrać się za piernik staropolski? Poniżej znajdziecie przepis, z którego skorzystała. Znajdziecie go też na blogu Joanny Banaszewskiej oraz na jej instagramie.

Przepis na piernik staropolski

Składniki:

  • pół kilograma miodu
  • 1,2 kg mąki pszennej
  • 200 g masła
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • ok. 180-200 g cukru
  • 350 g mleka
  • odrobina soli
  • 80 g przyprawy do piernika*

*Tip od nas: zamiast gotowej przyprawy możecie też użyć mieszanki takich przypraw jak zmielony cynamon, imbir, mielone goździki, pieprz oraz kardamon. Niektórzy do ciasta na piernik dodają też różnego rodzaju bakalie. 

 

Sposób przygotowania:

Masło, miód, cukier i mleko podgrzewamy do rozpuszczenia. Uważamy, by nie przypalić. Zdejmujemy z ognia, żeby masa ostygła.

Mieszamy suche składniki: mąkę, sodę, przyprawy i sól. Wbijamy jajka, a następnie powoli wystudzoną masę. Zagniatamy wszystko razem. Ciasto przekładamy np. do szklanego naczynia i przykrywamy bawełnianą ściereczką. Chowamy ciasto w chłodne miejsce, może być lodówka. Zostawiamy je tam na kilka tygodni.

Zobacz wideo Zobacz też nasz przepis na staropolski bigos

Po tym czasie wyjmujemy z lodówki i dzielimy na trzy części. Rozwałkowujemy i przekładamy na blachy wyłożone papierem. Pieczemy każdy blat ciasta 10-15 minut w 180 stopniach Celsjusza (góra-dół). Po upieczeniu i przestygnięciu dwa blaty smarujemy powidłami lub dżemem, kładziemy jeden na drugim, a na wierzch trzeci. Piernik staropolski można udekorować polewą czekoladową i posypać posiekanymi bakaliami. Nasz przepis na polewę czekoladową znajdziecie tutaj: Polewa czekoladowa do tortów, ciastek i innych deserów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA