Czym wyczyścić płytę indukcyjną? Poznaj najskuteczniejsze metody, które sprawdzą się podczas świątecznego gotowania

Nie wiesz, czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną? Zobacz, jakie domowe sposoby pomogą Ci usunąć z gładkiej powierzchni wszelkie zabrudzenia, sprawiając, że płyta znów będzie lśnić czystością. Przekonaj się, jakie preparaty i akcesoria stosować podczas czyszczenia indukcji.

Czym myć płytę indukcyjną na co dzień?

Płyta indukcyjna doskonale odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach, a przy tym sprawia, że gotowanie staje się prawdziwą przyjemnością. Aby jednak zawsze prezentowała się doskonale, trzeba dbać o wygląd jej powierzchni. Czym myć płytę indukcyjną i nie martwić się nieestetycznymi tłustymi plamami lub smugami? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by myć szklaną powierzchnię codziennie po gotowaniu. Jeśli będziesz przestrzegać tej prostej zasady, unikniesz problemu z późniejszym usuwaniem nagromadzonego brudu, ciesząc się zawsze perfekcyjnie czystą kuchnią.

Gotowanie na płycie indukcyjnej.Gotowanie na płycie indukcyjnej. Shutterstock

Przed umyciem płyty indukcyjnej po gotowaniu, poczekaj najpierw, aż jej powierzchnia wystygnie. Do usuwania brudu ze szklanej lub ceramicznej płyty, używaj wyłącznie delikatnych akcesoriów. W tym przypadku doskonale sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, która pozwala uniknąć powstawania smug, ręcznik papierowy lub miękka gąbka. Ze środków do mycia, dostępnych w każdym domu, świetnie nada się natomiast płyn do mycia okien lub płyn do mycia naczyń. Aby umyć codzienne zabrudzenia po gotowaniu, najpierw usuń z płyty rozległe plamy miękką, wilgotną gąbką, a następnie spryskaj płytę płynem do mycia okien lub przetrzyj jej powierzchnię gąbką z wodą i płynem do mycia naczyń. Chcąc zapobiec powstawaniu na płycie rys, stosuj podczas jej mycia wyłącznie miękkie gąbki i ściereczki, jednak nie szoruj powierzchni zbyt mocno. Nie zapominaj też, że do czyszczenia płyty indukcyjnej nigdy nie należy używać chropowatych gąbek czy druciaka. Na sam koniec wytrzyj płytę suchym ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry, by pozbyć się wszelkich smug.

zmywarkaWłóż do zmywarki miseczkę z tym produktem. Domowy sposób na czyste urządzenie

Czym czyścić płytę indukcyjną – domowe sposoby

Zastanawiasz się, czym czyścić płytę indukcyjną, sięgając po domowe sposoby? Jednym ze środków, które każdy zawsze ma pod ręką, jest soda oczyszczona. Z jej użyciem szybko usuniesz zabrudzenia z płyty indukcyjnej. Jak wyczyścić indukcję przy zastosowaniu tego produktu? Wystarczy, że rozpuścisz sodę w wodzie i dokładnie ją rozmieszasz, a następnie wyczyścisz powierzchnię ściereczką. Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepszy efekt, dodaj do tej mieszanki odrobinę octu.

Płytę indukcyjną możesz również czyścić z powodzeniem samym octem, który skutecznie usuwa zabrudzenia. Ocet pozwoli Ci również zapomnieć o nieestetycznych smugach i sprawi, że Twoja płyta kuchenna będzie naprawdę lśniąca.

Zobacz wideo Plastikowe pojemniki na jedzenie złapały nieprzyjemny zapach? Mamy 4 myki, które rozwiążą ten problem!

Co do czyszczenia płyty indukcyjnej po przypaleniu?

Nie wiesz, co sprawdzi się do czyszczenia płyty indukcyjnej po przypaleniu? Jeśli jesteś zwolennikiem domowych metod, możesz zastosować produkt, który z pewnością odnajdziesz w kuchennej szafce – ocet! Z jego pomocą pozbędziesz się plam, powstałych po kipiącym mleku. Aby przywrócić blask swojej kuchence, rozprowadź na przypalonych plamach odrobinę octu z ciepłą wodą, odczekaj chwilę, a następnie wyczyść powierzchnię gąbką i przetrzyj ją do sucha ręcznikiem kuchennym. Przypalone, tłuste plamy możesz usuwać również przy pomocy pasty z sody oczyszczonej, która doskonale zmiękcza tłuszcz i ułatwia jego wycieranie.

Czyszczenie płyty indukcyjnejCzyszczenie płyty indukcyjnej Fot. Valeriy_G / iStock

Do usuwania przypalonych resztek jedzenia i tłustych plam z płyty indukcyjnej możesz również stosować specjalny skrobak, przeznaczony do tego typu powierzchni.

Zobacz też: Sposób na przypaloną od spodu patelnię. Jak ją wyczyścić? Poznaj domowe metody 

Środek do czyszczenia płyty indukcyjnej – jaki wybrać?

Interesuje Cię profesjonalny środek do czyszczenia płyty indukcyjnej? Okazuje się, że wybór tego rodzaju produktu sprawdzi się znakomicie. Wśród nich odnajdziesz środki, idealne zarówno do czyszczenia szklanych, jak i ceramicznych płyt indukcyjnych. Specjalistyczne środki do mycia indukcji występują najczęściej w formie sprayu lub mleczka, są proste w użyciu i doskonale radzą sobie nawet z trudnymi do usunięcia plamami tłuszczu.

Jak szybko wyczyścić piekarnik?Jak szybko wyczyścić piekarnik? Koniec z morderczym szorowaniem

Czyszczenie płyty ceramicznej – czym i jak ją czyścić

Czyszczenie płyty ceramicznej jest prostą czynnością, jednak kiedy wykonuje się ją niewłaściwie, można przypadkowo uszkodzić powierzchnię kuchenki. W jaki sposób i czym myć płytę ceramiczną, nie obawiając się o jej uszkodzenie? Zasady są tu podobne, jak w przypadku czyszczenia płyty szklanej. Jedną z najistotniejszych spraw, jest pamiętanie, by przed rozpoczęciem mycia kuchenki po zakończeniu gotowania poczekać, aż płyta wystygnie. Zabrudzenia trzeba ponadto usuwać na bieżąco, by nie męczyć się później z myciem nagromadzonego tłuszczu. Przy czyszczeniu przypaleń przy użyciu skrobaka, pamiętaj też, by wykonywać tę czynność z dużą ostrożnością. Wystrzegaj się również czyszczenia kuchenki ceramicznej silnymi detergentami, które nie są przeznaczone do tego typu powierzchni – ich silne działanie może przyczynić się do powstawania uszkodzeń.

sposób na porysowaną płytę indukcyjnąsposób na porysowaną płytę indukcyjną shutterstock.com

Płytę ceramiczną możesz z powodzeniem czyścić zarówno specjalnymi preparatami, przeznaczonymi do tego typu kuchenek, jak i domowymi sposobami. Trudniejsze zabrudzenia z łatwością usuniesz przy pomocy pasty z sody i wody. Niewielkie plamy możesz natomiast czyścić wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń, wycierając płytę na sam koniec ręcznikiem papierowym.

Zobacz też: Trik na wyczyszczenie okapu kuchennego. Wystarczą te składniki, a będzie jak nowy

Więcej o: