Rosół, bulion oraz wywar to określenia, które często stosujemy zamiennie. Jednak o ile rosół jest konkretną potrawą, o tyle bulion czy wywar już nie. Wyjaśniamy jak ugotować każde z nich oraz do czego mogą posłużyć.
Przepisów na rosół jest niemal tyle, co jego miłośników. Ostateczny smak zależy od ilości i rodzaju mięs, a także kompozycji przypraw. Jedna rzecz jest niezmienna, aby rosół był smaczny, potrzebuje czasu. Przeciętnie zupę gotuje się od trzech do pięciu godzin. Oczywiście, jeżeli chcemy zjeść go wcześniej, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak im dłużej gotujemy tę potrawę, tym jest bardziej aromatyczna.
Składniki:
Z kurczaka wykrawamy piersi i odcinamy udka. Pozostawiamy jedynie korpus i skrzydełka. Resztę mięsa przeznaczamy na kolejny obiad. Do wysokiego naczynia wkładamy mięso i zalewamy wodą, tak aby zakryło kurczaka. Warzywa obieramy, płuczemy i dzielimy na mniejsze porcje, wrzucamy do garnka. Cebulę opalamy i wkładamy do rosołu. Dodajemy przyprawy, czosnek i natkę pietruszki.
Pamiętajmy, aby nie kroić natki, lecz cały pęczek związać nitką i wrzucić do rosołu. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez 3 do czterech godzin. Pod koniec przyprawiamy do smaku. Ważne, aby kontrolować zupę i co jakiś czas dolewać zimnej wody, ponieważ w trakcie gotowania odparuje jej znaczna część.
Bulion w przeciwieństwie do rosołu nie stanowi dania. Sporządzany jest na bazie kości wołowych, wieprzowych, ryb lub samych warzyw, czy grzybów. Bez względu na to, czy przyrządzamy bulion wegetariański, czy mięsny używamy dużej ilości składników oraz mniejszej ilości wody.
Dzięki temu staje się esencjonalny i wyrazisty. Kolejną cechą bulionu jest jego klarowność. Kiedy mięso i warzywa są już ugotowane, przecedzamy przez sito wszystkie dodatki i otrzymujemy czysty i aromatyczny bulion. Możemy go wykorzystać jako bazę do zup i sosów. Przyda się także podczas robienia pasztetów, nadając im dodatkowej głębi smaku.
Przepis na bulion jest bardzo prosty. Kości wołowe, wieprzowe, lub warzywa zalewamy wodą. Dodajemy przyprawy takie jak w przypadku rosołu. Przykrywamy pokrywką, lekko ją uchylając i gotujemy na wolnym ogniu przez co najmniej 10 godzin. Pamiętajmy, aby dolewać co jakiś czas odparowaną wodę. Na koniec za pomocą sitka, odcedzamy zawartość garnka, otrzymując klarowny bulion. Po schłodzeniu możemy zamknąć go w plastikowych pojemnikach i włożyć do zamrażarki.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wywar to najprostsza spośród wymienionych form gotowania. Od bulionu odróżnia go to, że poza mięsem, warzywami czy rybą możemy użyć owoców. Tak powstały kompot np. z suszu, idealnie sprawdzi się jako dopełnienie Wigilijnej wieczerzy. Jak wykonać dobry wywar? Oto prosty przepis.
Wywar z owoców składniki:
Wszystko gotujemy przez około trzy godziny. Odcedzamy i gotowe.
Wywar wegetariański składniki:
Gotujemy około trzech godzin, aż warzywa będą miękkie. Odcedzamy.
Wywar mięsny składniki:
Gotujemy do momentu, aż mięso będzie odchodzić od kości. Przecedzamy i wywar jest już gotowy. Przyda się jako baza do zup czy gulaszu.