Aksamitny sos - w czym tkwi jego tajemnica? Wystarczy pamiętać o tych zasadach, a będzie idealny

Sosy tworzy się na bazie różnych składników. Można dodawać je do ryb, mięs, makaronów i sałatek. Jak przyrządzić sos, który będzie doskonale aksamitny? Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, a wyjdzie perfekcyjnie gładki.

Podczas przyjęć do dań dobrze jest dodawać sos złożony z życzliwości i dobrego humoru. Jednak ten prawdziwy, o jedwabistej strukturze będzie jeszcze lepiej podkreślał smak potraw. Istnieje wiele przepisów na idealny sos. W czym tkwi sekret aksamitnej konsystencji? Podajemy kilka wskazówek, które pomogą wam przygotować doskonały dodatek do potraw. 

Zobacz wideo Ciasto ze śliwkami na oleju

Idealnie gładki sos. O tym trzeba pamiętać, aby wyszedł aksamitny

Przygotowanie sosu wbrew pozorom nie jest takie proste, jakby się wydawało. Najlepsze sosy to te, które wykonuje się na bazie masła. Najlepsi kucharze stosują więcej soli i masła - dzięki temu potrawy uzyskują bardziej intensywny smak, a sos będzie idealnie jedwabisty. Jeżeli chcemy uzyskać sos o wyśmienitym smaku, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj produktów, jakie używamy do jego przygotowania. im wyższa jakość składników, tym lepszy smak potrawy.

Liczy się kolejność dodawania składników

Kolejną ważną zasadą będzie właściwa kolejność dodawania produktów, z których ma powstać dany sos i ścisłe trzymanie się przepisu. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę odpowiednią temperaturę składników i sposób, w jakich je ze sobą łączymy. Będzie miało to wpływ na właściwą konsystencję sosu. Najlepiej mieszać go nie łyżką, a trzepaczką lub widelcem. Dzięki temu unikniemy grudek w sosie.

Co zrobić, kiedy sos wyszedł za rzadki? Można zagęścić go mąką lub warzywami

Sosy zwykle zagęszcza się mąką. Inną, równie skuteczną metodą będzie dodanie do niego zblendowanych warzyw. Świetnie sprawdzi się marchew z selerem lub smażone pomidory z papryką. Warzywa można dobierać w zależności od smaku, jaki chcemy uzyskać.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: