Koniec z tradycyjnymi kotletami. Tomasz Strzelczyk ma lepszą propozycję. "Połączenie wręcz idealne"

Tomasz Strzelczyk to wybitny kucharz, który pokazuje jak komponować dania obiadowe. O tym przepisie wie niewiele osób, a jest niesamowicie prosty. Wszystkie składniki z pewnością znajdziesz w kuchni. Podawany z tym sosem smakuje obłędnie.

Kucharz Tomasz Strzelczyk to uczestnik IV edycji znanego wszystkim programu „MasterChef". Dzięki oryginalnemu podejściu do kuchni trafił do finałowej „TOP 5". Przygodę kulinarną kontynuuje na swoim blogu oraz platformie YouTube, gdzie dzieli się swoim spojrzeniem na tradycyjne przepisy z ponad milionem osób.

Niedawno na swoim kanale opublikował filmik, na którym pokazuje jak przygotować kotlety bez grama mięsa. W środku znajdziesz kaszę, kiszoną kapustę i suszone grzyby. Ten przepis idealny jest na jesienne obiady. Można w nim wykorzystać zapasy, które udało się zebrać w sezonie, gdy było najwięcej grzybów. Jak sam je określa

Kotlety co prawda bezmięsne, ale równie pyszne. Będą z kaszy gryczanej, kapusty kiszonej i suszonych grzybów. Połączenie wręcz idealne.

Kucharz tak przyrządzone kotlety serwuje z sałatką z tartych buraczków i własnoręcznie robionym sosem grzybowym.

Przepis na kotlety z kaszy i kiszonej kapusty Tomasza Strzelczyka

Składniki

  • 300 g kaszy gryczanej palonej (jest to waga przed ugotowaniem),
  • 2 jajka,
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej,
  • 200 g ugotowanej kapusty kiszonej,
  • 50 g suszonych grzybów,
  • 3 łyżki bułki tartej,
  • 1 cebula,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 20 ml śmietanki,
  • sól,
  • pieprz.
 

Sposób przygotowania

  1. Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić jest wymoczenie i ugotowanie suszonych grzybów. Następnie odcedź je, lecz nie wylewaj wody, w której się gotowały.
  2. Do garnka o grubym dnie wrzuć kaszę gryczaną, zalej ją połową płynu z grzybów i odrobiną świeżej wody z kranu. Gotuj ją tak, aby była odrobinę rozgotowana.
  3. Ugotowaną kaszę przełóż do większej miski i odstaw do przestygnięcia.
  4. W tym czasie pokrój drobno grzyby i ułóż na nich obgotowaną kiszoną kapustę. Obgotowanie jest konieczne, gdy jest ona bardzo kwaśna i twarda. Przed użyciem kapusty sprawdź, jaka ty posiadasz. Jeśli jest miękka i krucha obgotowanie nie jest konieczne. Mieszankę kapusty i grzybów ponownie poszatkuj i dodaj do miski z kaszą.
  5. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Następnie na patelnię umieść trochę masła i wrzuć cebulę. Smaż do rumianego koloru. Po podsmażeniu wrzuć ją do naczynia z kaszą.
  6. Składniki w misce wymieszaj i jeśli wszystko jest odpowiednio chłodne wbij do nich jajka. Jeśli kasza jest za bardzo gorąca po wbiciu może zrobić się jajecznica, dlatego warto poczekać na przestygnięcie składników.
  7. Ząbek czosnku obierz i zetrzyj drobno do miski. Wsyp także bułkę tartą, mąkę pszenną i wbij dwa jajka. Dokładnie wyrabiaj ciasto dłońmi, przypraw solą i pieprzem.
  8. Odstaw farsz na około 20 minut, aby bułka tarta napęczniała.
  9. Z masy formuj kotlety o kształcie kotleta mielonego i obtaczaj każdy kawałek w bułce tartej.
  10. Na rozgrzanej patelni delikatnie obsmażaj każdego kotleta i ułóż każdy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  11. Blaszkę wstaw do rozgrzanego do 180°C piekarnika i piecz przez około 20 minut.
  12. Gdy kotlety się pieką przygotuj sos. W garnku umieść łyżkę masła i mąki. Dokładnie wymieszaj i podsmaż.
  13. Do tej mieszanki wlej niewielką ilość wody z gotowanych grzybów cały czas mieszając. Przypraw solą i pieprzem, a następnie zabiel śmietanką.
  14. Kotlety podawaj w towarzystwie sałatki z buraczków i sosem grzybowym.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.