Kompot z suszonych śliwek, jabłek etc. kojarzy się głównie z wigilią u babci. Zapach tego napoju wypełniał wówczas całe wnętrze domu. Obecnie także kompot z suszu odgrywa ważną rolę - jest zaliczany do tradycyjnych dań wigilijnych, których nie może zabraknąć w menu. Kompot wigilijny ze śliwek na naszych stołach gości w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale wiele osób lubi przygotowywać go w ciągu zimy, gdyż jest wyjątkowo aromatyczny. Kompot z suszonych śliwek niewątpliwie kojarzy nam się ze świętami i chociaż świąteczny stół obfituje w wiele przysmaków, to nie może zabraknąć na nim wigilijnego kompotu. Ogromną zaletą kompotu z suszonych śliwek jest to, że taki napój idealnie działa na trawienie, więc warto aby nie tylko w święta występował w naszym menu, ale zawsze wtedy kiedy tylko dopadną nas trawienne problemy. Przedstawiamy przepis na kompot wigilijny ze śliwek.
Składniki: 25 dag suszonych śliwek, 1,5 litra wody, laska cynamonu, 2-3 łyżki cukru, kilka goździków, łyżeczka otartej skórki pomarańczowej, łyżeczka otartej skórki cytrynowej
Jak przygotować kompot wigilijny ze śliwek krok po kroku?
Przyrządzenie wigilijnego kompotu z suszonych śliwek nie wymaga dużo pracy, jednak warto zabrać się za jego przygotowanie troszkę wcześniej. Zaleca się, aby w wieczór poprzedzający wigilię namoczyć suszone śliwki w wodzie. Najlepiej by były to śliwki węgierki, które dodają do kompotu lekko "przydymionego" aromatu. Należy także pamiętać, aby śliwki nie były za miękkie, ponieważ rozpadną się w gotowaniu.
Kompot ze śliwek suszonych oprócz wyjątkowych walorów smakowych i zapachowych ma wiele innych ważnych właściwości, które wspomagają nasz organizm. Śliwki to owoce, które zawierają witaminy C, K, A + E a także witaminę B6. Ponadto są bogate w błonnik, potas, żelazo oraz wapń. Warto wspomnieć, że w procesie suszenia właściwości śliwek ulegają znacznej poprawie, ponieważ ilość witaminy A zwiększa się pięciokrotnie, a błonnika nawet siedmiokrotnie. Dzięki temu suszone śliwki pomagają w regulowaniu pracy jelit, działają na zaparcia i poprawiają pracę całego układu trawiennego. Trzeba jednak pamiętać, że suszone śliwki posiadają więcej kalorii w 100 g i to nawet sześciokrotnie w porównaniu do świeżych owoców. Nie są one zatem odpowiednie do spożycia dla osób na diecie czy z cukrzycą.
W polskich domach na wigilię najczęściej przygotowuje się kompot z suszonych śliwek. Ta tradycyjna wersja kompotu jest najbardziej znana i zdecydowanie najlepsza. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dodać do wigilijnego kompotu z suszonych śliwek innych owoców. Wszystko jest oczywiście zależne od naszych upodobań. Najczęściej jednak dodatek do wigilijnego kompotu z suszu stanowią suszone jabłka i gruszki. Proporcje owoców możemy dobierać indywidualnie, ale pamiętajmy, że to jednak śliwki stanowią bazę kompotu.
Zobacz też: Ciasto na święta. Nie masz pomysłu na bożonarodzeniowe wypieki? Te z pewnością wyjdą idealnie