Jak zrobić flaki? Przepis jest prosty, a sekret dziadka wyniesie danie na wyżyny smaku. "Dobre flaki mają kleić usta"

Flaki to potrawa, która kojarzy się z uroczystościami rodzinnymi i przywodzi na myśl czasy szlacheckie, kiedy właśnie tą zupą zajadali się nasi przodkowie w żupanach. Przepis na flaki jest prosty, ale diabeł tkwi w szczegółach i kilka szczegółów, które zdradził mi przed laty mój dziadek, sprawiają że flaki wychodzą po prostu idealne. Kluczem jest oczywiście wywar - musi być bardzo bogaty.

Więcej przepisów na dania kuchni polskiej i staropolskiej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazata.pl

Zobacz wideo

Co to są flaki? Wiele z nas odpowie po prostu, że to oczyszczone i pocięte krowie żołądki gotowane w rosole. Ach, jakież to uproszczenie! Flaki to potrawa, której potencjał jest nie do przecenienia, a zrobione odpowiednio mogą starać się o miano najlepszej polskiej potrawy. I chociaż przez niektórych nie są darzone głębokim uczuciem, tak przez znaczną większość po prostu uwielbiane. Jak zrobić flaki, żeby były esencjonalne, głębokie i po prostu pyszne? Zdradzę sekret mojego dziadka, który był w tym mistrzem i długo gotował wywar. Na trzech mięsach z mnóstwem warzyw. Potem takie flaki naprawdę "kleiły usta".

Jak zrobić flaki? Przepis dziadka na esencjonalny wywar

Składniki:

  • 1 kg flaków wołowych (najlepiej mrożonych)
  • 500 g wołowiny z kością
  • 2 ćwiartki z kurczaka
  • golonka z indyka
  • 3 marchewki
  • 2 pietruszki
  • kawałek selera
  • por
  • 2 cebule
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, mielony imbir, gałka muszkatołowa, majeranek, ostra papryka
  • mąka i masło na zasmażkę

Sposób wykonania:

  1. Zacznij od flaków. Pozostaw je do rozmrożenia, następnie włóż do garnka i zalej wodą. Zagotuj i odcedź. Następnie zalej czystą wodą i gotuj na wolnym ogniu do miękkości z dodatkiem soli i liści laurowych.
  2. Do garnka włóż mięso i zalej całość zimną wodą. Zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj kilka kulek ziela angielskiego, 3-4 listki laurowe i gotuj na wolnym ogniu przez ok. pół godziny.
  3. Warzywa obierz i dodaj do zupy (1 marchewkę pozostaw, i jedną cebulę opal nad palnikiem). Gotuj na minimalnym ogniu, aż mięso, zwłaszcza wołowina, będzie całkiem miękkie. 
  4. Z wywaru wyjmij mięso i warzywa. Następnie przełóż do rosołu ugotowane flaki (wcześniej zachowaj 1 szklankę wody, w której się gotowały) i dopraw do smaku solą, pieprzem oraz czubatą łyżeczką gałki i imbiru. Dodaj także majeranek.
  5. Wołowinę ugotowaną w rosole pokrój i dodaj do garnka z flakami. Możesz dodać także mięso z kurczaka i indyka albo zachowaj je na później do pierogów lub pasztetu.
  6. Dodaj marchewkę startą na tarce oraz drobno pokrojoną cebulę podsmażoną na złoty kolor na odrobinie masła. 
  7. Pod koniec gotowania przygotuj zasmażkę. Czubatą łyżkę masła rozpuść na patelni i dodaj łyżkę mąki. Za pomocą łopatki dokładnie całość wymieszaj tak, by nie było grudek. Następnie dodaj do zupy i gotuj jeszcze przez 10 minut. Jeśli chcesz dodać flakom jeszcze więcej "kleistości", dodaj szklankę wywaru z gotowania żołądków. 

Tak przygotowane flaki to do dziś hit każdej rodzinnej imprezy w moim domu. Świetnie smakują z kromką świeżego pieczywa. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA