Zobacz wideo Magda Gessler z ojcem
Przepis na barszcz czerwony Magdy Gessler to kwintesencja smaków z dawnych lat. Autorka zaznacza, że do jego wykonania nie będziemy używać buraczanego zakwasu. Mimo to smak, kolor i aromat będą niezapomniane.
Barszcz czerwony. Magda Gessler przywołuje wspomnienia
Kluczową kwestią przygotowania idealnego barszczu czerwonego na Boże Narodzenie jest wybór odpowiednich buraków. Gessler zaznacza, że należy wybrać warzywa o bardzo czerwonej, wręcz krwistej barwie. Nie mogą być to odmiany o podłużnym kształcie, ponieważ nie mają ani smaku, ani koloru.
Autorka przepisu na barszcz czerwony łączy buraki pieczone w piekarniku z surowymi. W ten sposób potrawa będzie nie tylko aromatyczna, ale również zyska piękną barwę. Aby je upiec Magda Gessler zawija całe warzywa bez przypraw w folię aluminiową, układa na blaszce wraz z pięcioma całymi cebulami. Wstawia do piekarnika nagrzanego do 220 st. Celsjusza. Pieczemy w opcji góra-dół.
Składniki:
- 3 kg buraków,
- 2 selery,
- 2 korzenie pietruszki,
- 2 pory,
- 7 cebul,
- 4 kwaśne, polskie jabłka,
- 5 łyżek octu,
- 2 ząbki czosnku,
- sól,
- cukier,
- pieprz,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- goździki,
- suszone grzyby (borowiki).
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Przepis na barszcz czerwony. Sposób przygotowania
- Suszone grzyby zalewamy niewielką ilością zimnej wody. Dodajemy przyprawy, pięć ziaren ziela angielskiego, dużą ilość liści laurowych, nie solimy. Wrzucamy cebulę pokrojoną w ćwiartki.
- Przykrywamy garnek i podgrzewamy na małym ogniu.
- W tym czasie do dużego garnka, w którym będziemy gotować barszcz, wkładamy obrane warzywa. Pokrojony w kawałki seler, pietruszkę, surowe buraki oraz pory.
- Zalewamy wodą. Gotujemy.
- Obieramy jabłka ze skóry.
- Ugotowane grzyby z cebulą i ziołami wlewamy do barszczu.
- Solimy, wsypujemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia.
- W tym czasie wyciągamy cebulę z piekarnika i wrzucamy do czerwonego barszczu. Dodajemy siedem ziarnek ziela angielskiego, czarny pieprz, trzy goździki i liście laurowe.
- Upieczone buraki wyciągamy z piekarnika. Studzimy, obieramy i ucieramy na średnich lub dużych oczkach kuchennej tarki. Przekładamy je do gotującego się barszczu.
- Dodajemy ocet. Wyłączamy ogień. Na wierzch kładziemy świeże ząbki czosnku. Całość okrywamy skórkami od jabłek. Ostawiamy na noc w chłodne miejsce.
- Rano przecedzamy barszcz, pozostawiając przejrzysty u klarowny wywar.
Tak przygotowany barszcz podajemy z uszkami lub jako dodatek do krokietów podczas Wigilii. Smacznego!