Jak mrozić pierogi domowe? Dzięki tym sposobom przygotujesz świąteczne pierogi z dużym wyprzedzeniem

Jak mrozić pierogi, by się nie sklejały, a przy gotowaniu nie rozpadały? Te pytania krążą po Internecie nie tylko od święta. Poznaj sprawdzone sposoby na mrożenie gotowych pierogów.

Pierogi mrożone. Jak rozmrozić pierogi?

Jak mrozić pierogi? - to pytanie pojawia się szczególnie często przed Bożym Narodzeniem, kiedy osoby przygotowujące wigilię starają się maksymalnie wykorzystać czas i w miarę możliwości z wyprzedzeniem przygotować niektóre potrawy. Jednym z takich dań są właśnie pierogi. Przepisów na pierogi jest całe mnóstwo. Wiele jest również sposobów ich przyrządzania i podawania. Jedni lubią takie prosto z wody, inni polewają roztopionym masłem lub śmietaną, oprószają zasmażką lub prażoną cebulką, a jeszcze inni preferują smażone na głębokim tłuszczu, tak by ich powierzchnia chrupała niczym chipsy. 

Farsze także można tworzyć bez ograniczeń. Pierogi przyjmą do siebie i te klasyczne z ziemniaków i sera, ze słodkiego sera, kapusty i grzybów, mięsa, ale i powideł, owoców, czekolady, kaszy. Pierogarnie oferują długie i wymyślne menu i strach pomyśleć, co kryje się w przepiśnikach wprawionych gospodyń czy gospodarzy, bo i wśród mężczyzn znaleźć można nie tylko pierogowych zjadaczy, ale również pierogowych twórców.

Zobacz wideo Pielmieni

Pierogi mrożone. Czy mrożenie szkodzi smakowi?

Przed świętami Bożego Narodzenia w domowych oraz restauracyjnych kuchniach aż wrze od masowego lepienia pierogów. Można by to śmiało uznać za jeden z naszych sportów narodowych. Jednak czy te lepione własnoręcznie, z pomocą członków rodziny, czy te kupne, które też nie powstały same, trzeba będzie zamrozić. Wiadomo, że wigilijne jedzenie również znika w hurtowych ilościach, ale bywa zazwyczaj, że pełne już brzuchy więcej w pewnym momencie nie przyjmą, a szkoda by jedzenie się zmarnowało. Albo zwyczajnie pierogi lepione są z dużym wyprzedzeniem, by przed samą wigilią móc zając się potrawami, których nie dałoby się zamrozić. Pierogi więc odmraża się niemal w ostatniej chwili, by później móc wrzucić je do gotującej wody czy na gorącą patelnię. Pierogi mrożone nie tracą niczego ze swojego smaku - jest to jedna z potraw, którą śmiało można przygotować wcześniej.

PierogiPierogi Bukhta Yurii / Shutterstock / zdj. ilustracyjne

Jak zamrozić pierogi?

By nie rozczarować się podczas rozmrażania pierogów, należy zwrócić uwagę na dość istotny szczegół przed ich zamrożeniem. Otóż pierogi świeżo po zrobieniu, zamrożone bez gotowania są twarde i nie rozpadną się przy rozmrażaniu. Z łatwością zaś mogą się rozlecieć te uprzednio ugotowane, a następnie zamrożone. Ich struktura jest delikatniejsza. Wrzątek jednak nie zaszkodzi pierogom, jeśli je zblanszujemy.

Jak zamrozić pierogi: blanszowanie

  • Przygotuj tacę lub deskę oraz woreczki do mrożenia.
  • Zagotuj wodę w proporcjonalnie dużym do ilości pierogów garnku i oprósz ją szczyptą soli i wymieszaj z odrobiną oleju. Do wrzątku włóż pierogi i przytrzymaj je jedynie przez 30 sekund. Olej dodany do wody zapobiegnie sklejaniu się pierogów.
  • Przygotowaną tacę lub deskę lekko posyp mąką albo za pomocą pędzelka kuchennego lub wacika posmaruj olejem. Na nią wyłóż pierogi w taki sposób, by nie były zetknięte. Kiedy pierogi ostygną, włóż tacę do zamrażalnika i pozostaw na około 2-3 godziny. Dzięki temu pierogi na tyle stwardnieją, że miękkie ciasto nie zlepi się ze sobą w większym ścisku. Jeśli nie masz dostatecznie dużego zamrażalnika, niestety będzie to wymagało powtórzenia czynności z mniejszą tacą.
  • Kiedy pierogi będą już dostatecznie twarde, przełóż je do woreczków i ponownie pozostaw w zamrażalniku. Ten sposób oprócz czekania nie wymaga wiele pracy, a pierogi po rozmrożeniu będą jak świeżo lepione.

Ile gotować mrożone pierogi?

W końcu nadejdzie czas i na rozmrożenie pierogów. O ile swoje znamy, to z tymi kupnymi bywa różnie. Warto więc na rozmrożenie pierogów mieć sposób, który nie zawiedzie i nie sprawi, że staną się pierogową zupą.

Znów wszystko zaczyna się od wrzątku, gdyż cały proces przebiega w podobny sposób, co przygotowanie do mrożenia.

  1. Zagotuj lekko osoloną wodę z odrobiną oleju i wrzuć do niej pierogi.
  2. Gotowanie zajmie zaledwie kilka minut, a ugotowane pierogi z miękkim ciastem same wypłyną na wierzch.
  3. Zbierz je sitkiem lub cedzakową łyżką, udoskonal ulubionymi dodatkami, na przykład masełkiem, szczypiorkiem, cebulką czy smażonym boczkiem lub jeśli są na słodko, posyp cukrem.
  4. Możesz je także wrzucić na patelnię lub jeśli skórka ma być równomiernie chrupiąca, możesz je usmażyć na głębokim oleju w garczku i posypać do smaku kompozycją ulubionych przypraw, lub gotową przyprawą do ziemniaków.

Zobacz też: Potrawy świąteczne, które można mrozić. Sprawdź, jak zyskać trochę wolnego czasu tuż przed świętami

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.