Jak wybrać przyprawę do bigosu? Najlepiej stwórz własną! Kompozycja, która podkreśli głębię smaku

Jak wybrać przyprawę do bigosu? To pytanie zadajemy sobie zwłaszcza przed świętami, kiedy na głowie mamy wiele kulinarnych planów. Choć w sklepie możemy dostać wiele gotowych mieszanek, to jednak najlepiej przyrządzić własną. Dzięki temu unikniemy dodawania konserwantów, które czasem znajdują się w składzie kupnych kompozycji przypraw.
Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Jak wybrać przyprawę do bigosu? Odpowiedź może być różna, wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jednak jeśli nie chcemy popsuć starannie przyrządzonego dania, warto zrezygnować z gotowych mieszanek. W zamian za to skomponujmy własny bukiet smaków. Jak to zrobić? Mamy klasyczny przepis.

Najlepsza przyprawa do bigosu to ta domowa

Doprawianie dań często przyprawia nas o ból głowy. W końcu, kiedy gotujemy coś dla większej grupy ludzi, chcemy, aby każdemu smakowało. Unikamy namiaru soli, boimy się dużej ilości pieprzu. Dlatego ostatecznie sięgamy po gotowe mieszanki ziół sprzedawane w sklepach. Na opakowaniu widnieje nazwa potrawy, do której przeznaczona jest dana kompozycja. Niestety znaczna część posiada konserwanty. 

Dobrze doprawiony bigos, to taki, w którym nie brakuje głębi aromatów i wyrazistego smaku. Dawniej nasze babcie wykorzystywały wyłącznie proste i dostępne zioła. Dlatego nasza kompozycja będzie idealna do tradycyjnego bigosu. Jej bazą jest czarny pieprz.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wybrać przyprawę do bigosu? Przepis na domową kompozycję

Tradycyjna polska kuchnia to przede wszystkim prostota. Gotowanie opierało się na składnikach dobrej jakości, braku ulepszaczy smaków, konserwantów czy antybiotyków. Przyprawa do bigosu przyda się podczas gotowania na Boże Narodzenie

Pamiętajmy również, że podstawą udanego bigosu wigilijnego jest kapusta kiszona dobrej jakości oraz duża ilość suszonych grzybów.

Składniki:

  • 2 ząbki czosnku,
  • 8 liści laurowych,
  • 8 ziaren ziela angielskiego,
  • łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,
  • sól.

Pieprz mielimy w domowym moździerzu. Czosnek obieramy i rozgniatamy za pomocą noża. Do gotującego się bigosu wrzucamy liście laurowe, sól i ziele angielskie. Pieprz i czosnek dodajemy pod koniec gotowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.