Krokiety - jak przygotować ja na święta? Poznaj sekret świątecznych krokietów

Krokiety to danie, które gości w polskich domach właściwie przez cały rok. Także w czasie świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć tej potrawy na naszym stole. Mimo, że farsz w świątecznych krokietach jest inny niż w tych, które robimy na co dzień to i tak cieszą się one ogromną popularnością.

Krokiety z kapustą i grzybami – goszczą na naszych stołach od lat. Jedno z 12 dań świątecznych, które uwielbiamy

Krokiety z kapustą i grzybami to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej, które w wigilię pojawia się na każdym stole. Smakują wyśmienicie nie tylko w święta i mimo, że ich przygotowanie jest dość czasochłonne to ich smak wynagradza nam czas spędzony w kuchni. Świetnie sprawdzą się solo, ale także jako dodatek do barszczu czerwonego. Poznajcie przepis na pyszne krokiety z kapustą i grzybami.

Składniki: naleśniki

Składniki na farsz: 500 g kapusty kiszonej, duża cebula, 2 ząbki czosnku, 20 g grzybów suszonych, sól i pieprz do smaku, ziele angielskie, pieprz czarny mielony, 3 – 4 liście laurowe

Ponadto: olej do smażenia, 5 łyżek bułki tartej, 2 jajka, mąka

Krokiety wigilijne z kapustą i grzybami. Przepis na tradycyjne, postne danie o leśnym aromacieKrokiety wigilijne z kapustą i grzybami. Przepis na tradycyjne, postne danie o leśnym aromacie Fot. rlat, iStock

Jak zrobić krokiety z kapustą i grzybami krok po kroku:

  1. Zaczynamy od usmażenia naleśników.
  2. Do garnka wkładamy suszone grzyby, zalewamy wrzątkiem (około 1,5 szklanki) i gotujemy je przez 30 minut. Do drugiego garnka wkładamy opłukaną kiszoną kapustę i gotujemy ją na małym palniku z dodatkiem wody (około 100 ml), ziela angielskiego, liści laurowych, mielonego pieprzu (2 szczypty). Po upływie 30 minut, gdy kapusta zrobi się miękka, należy ją porządnie wycisnąć z wody i drobno posiekać.
  3. Kroimy drobno cebulę, którą należy zeszklić na małej ilości oleju i dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i mieszamy całość.
  4. Łączymy kapustę odciśniętą z soku oraz odcedzone, drobno posiekane grzyby suszone. Wszystko razem mieszamy i smażymy na średnim ogniu przez około 7 minut.
  5. Tak przygotowany farsz doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.
  6. Następnie do jednej miseczki wsypujemy bułkę tartą, do drugiej mąkę a do kolejnej roztrzepane jajka.
  7. Na środek każdego z naleśnika nakładamy około 2 łyżki farszu.
  8. Zawijamy naleśniki zaginając ich dwa boki do środka, a później rolujemy całość. Zawiniętego naleśnika moczymy najpierw w mące, jajkach, a na koniec w bułce tartej.
  9. Krokiety smażymy z obu stron na rozgrzanym oleju (na średniej mocy palnika).
Zobacz wideo Krokiety z kurczakiem - twój szczęśliwy obiad!

Krokiety. Przepis – kolorowa papryka jako tajemniczy składnik dodawany do farszu

Przepis na krokiety nie należy do trudnych jednak ich wykonanie wymaga sporo czasu. Ciasto na krokiety to nic innego jak ciasto naleśnikowe. Sekretem dobrych krokietów jest natomiast farsz. Co zatem zrobić, aby nie był zbyt suchy? Tradycyjne świąteczne krokiety są z kapustą i grzybami. Niektórzy dodają do nich także pieczarki. Jak się okazuje jest jeszcze jeden składnik, który jeśli dodamy go do krokietów sprawi, że farsz będzie wilgotny i smaczny. Dodaj do farszu kolorowej papryki, a Twoje krokiety będą smaczne, ale także soczyste i wilgotne.

Przepis na krokiety - składniki na farsz z kapustą, pieczarkami i papryką

Przepis na krokiety z kapustą, pieczarkami i papryką zapewni smaczny efekt, który sprawdzi się nie tylko w święta. Najlepiej, aby farsz przygotować dzień wcześniej - wszystkie składniki "przejdą" sobą przez noc.

Składniki na farsz z kapustą, pieczarkami i papryką: 600 g pieczarek, 250 g kapusty kiszonej, sól, pieprz, papryka ostra, papryka słodka, 200 g kolorowej papryki (zielona, żółta, czerwona), duża marchew, łyżka cukru, średnia cebula, 2 szklanki wody do duszenia, olej rzepakowy do smażenia

Przepisy: krokiety z kapustą, pieczarkami i papryką. Jak je zrobić?

Aby przygotować krokiety przygotuj farsz ze składników podanych wyżej. Ponadto konieczne będzie usmażenie naleśników oraz zrobienie panierki z 3 jajek, oleju rzepakowego i bułki tartej.

Przygotowanie krok po kroku:

  1. Odsączamy kapustę – nie moczymy jej ani nie gotujemy.
  2. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, wrzucamy posiekaną drobno cebulę. Szklimy kilka minut. Dodajemy startą marchew i razem chwilę podsmażamy.
  3. Gdy marchew zmięknie, dodajemy odsączoną z zalewy kapustę i pokrojoną w kostkę paprykę. Wrzucamy odrobinę soli i pieprzu. Dokładnie mieszamy i podlewamy wodą, żeby kapusta i papryka zmiękły. Dusimy wszystkie składniki na małym ogniu ok. 30 minut.
  4. Po tym czasie dodajemy pokrojone na drobno pieczarki. Mieszamy i smażymy wszystko razem, aż woda odparuje. Doprawiamy cukrem, papryką, solą i pieprzem.
  5. Smażymy naleśniki i na każdy z nich nakładamy łyżkę farszu i zawijamy jak na krokiety.
  6. W dwóch miskach przygotowujemy roztrzepane jajka i bułkę tartą – każdy krokiet należy obtoczyć w jajku, bułce tartej i usmażyć na złoty kolor.

Zobacz też: Babcia Krysia robi najlepsze uszka z grzybami. Jej przepis to hit koła gospodyń wiejskich

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.