Sposób teściowej na gotowanie ziemniaków. Dzięki temu więcej zyskasz. "Ma zawsze rację"

Gotowanie ziemniaków - czynność niby zupełnie prozaiczna, a można to robić na kilka różnych sposobów. Ten najbardziej powszechny to oczywiście gotowanie ziemniaków, które wcześniej zostały obrane. Okazuje się jednak, że więcej zyskamy, jeśli pominiemy tę czynność. "Moja teściowa tak mówi, a ona ma zawsze rację" - żartuje koleżanka z redakcji, z którą o tym rozmawiałam.

Więcej kulinarnych wskazówek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak gotować ziemniaki? Jest na to kilka sposobów. Większość z nas prawdopodobnie najpierw je obiera. Ważne, aby wtedy nie przesadzić z grubością odcinanych fragmentów. Najwygodniej więc użyć małego nożyka lub obieraczki do warzyw. Jeden z kucharzy, Piotr Ogiński, sprawdził nawet, ile pieniędzy tracimy, gdy obieramy ziemniaki zbyt grubo, a skórkę wyrzucamy do kosza.

Piotr Ogiński pokazuje, jak wykorzystać obierki po ziemniakach Kucharz obrał ziemniaki i pokazał, ile pieniędzy wyrzucamy do kosza. Będziesz w szoku

Istnieje też drugi sposób, czyli tzw. gotowanie ziemniaków w mundurkach. Zanim wrzucicie je do garnka, pamiętajcie jednak, aby dokładnie je oczyścić - można do tego użyć szczoteczki. Taki sposób gotowania ziemniaków ma sporą zaletę. Okazuje się, że skórka chroni je przed utratą cennych składników odżywczych, pod którą jest ich najwięcej. Należy je obrać dopiero po ugotowaniu. Skórkę można spróbować ściągnąć nawet palcami, oczywiście pod warunkiem, że ziemniaki już przestygły i wiemy, że się nie poparzymy.

Ziemniaki w ten sposób gotuje m.in. teściowa mojej koleżanki z redakcji, która przytacza ten sam argument dotyczący składników odżywczych. "Moja teściowa tak mówi, a teściowa zawsze ma rację" - podkreśla.

Jeżeli gotujecie ziemniaki w mundurkach, pamiętajcie, aby posolić wodę. Wtedy nie powinny popękać. 

Zobacz wideo Kuleczki ziemniaczane. Tak wyglądają prawdziwe kulki mocy

W jakiej wodzie gotować ziemniaki? Odpowiedź nie jest oczywista

To ma duże znaczenie. Warto więc zapamiętać raz na zawsze: obrane lub oczyszczone ziemniaki wrzucamy do wrzątku, a nie do zimnej wody. Najlepiej, aby woda była także lekko osolona. 

Chodzi o to, by zachować witaminy i minerały zawarte w ziemniakach. Jest ich całkiem sporo! Ziemniaki dostarczą nam potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez i mangan, a także witaminy B1, B5, B6, A, C, E, K i PP. Jeśli wrzucimy je do gorącej wody, to sole mineralne w nich zostaną, jeśli zaś będą długo w chłodnej wodzie - stracą cenne składniki. 

Chociaż obranie ziemniaków na dłuższy czas przed gotowaniem pomaga zaoszczędzić krótką chwilę, to niestety również sprzyja utracie witamin i minerałów. Z tego samego powodu obranych kartofli nie wkładamy też do wody, by były "do ugotowania na później".

Gotowanie ziemniaków Ziemniaki wrzucasz do zimnej czy gorącej wody? Tak, to ma znaczenie

Warto również pamiętać, by ziemniaki gotować na średnim ogniu. Dzięki temu ugotują się równomiernie. 

Więcej o: