Zakwas na barszcz czerwony. Ciocia Ala zdradza sekret głębszego smaku i piękniejszego koloru. Chodzi o wodę

Zakwas buraczany jest podstawą wigilijnego barszczu czerwonego, który zgodnie z tradycją powinien być postny - czyli gotowany na bezmięsnym wywarze. To właśnie zakwas sprawia, że barszcz jest tak esencjonalny i aromatyczny, a moja ciocia przepis na zakwas opanowała do perfekcji. Jeśli chcesz w Wigilię cieszyć się najlepszym barszczem, zakwas nastaw już dziś, tylko nie obieraj buraków.

Więcej przepisów przydatnych przed Bożym Narodzeniem znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zakwas z buraków to oprócz fantastycznej bazy na świąteczny barszcz także naturalny antybiotyk, dlatego zdecydowanie warto odpowiednio wcześniej go nastawić. Jak zabrać się za to, żeby móc cieszyć się kulinarnym i zdrowotnym sukcesem? Z chęcią zdradzę wam, jak robi go moja ciocia - rodzinna mistrzyni barszczu.

Zakwas na barszcz czerwony - przepis cioci Ali

Składniki:

  • 2 kg buraków, najlepiej podłużnych
  • 2 niewielkie główki czosnku przekrojone w poprzek
  • 4-6 listków laurowych
  • 6 kulek pieprzu
  • 6 kulek ziela angielskiego
  • 1 czubata łyżka soli
  • przegotowana i ostudzona woda

Sposób wykonania:

  1. Buraki włóż do zlewu i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą. Możesz je także wyszorować miękką szczoteczką. Następnie pokrój je w plastry i przełóż do czystego, wyparzonego słoika. 
  2. Główki czosnku przekrój w poprzek. Nie musisz ich obierać - łupinki zapewnią dodatkowy aromat. Między buraki włóż czosnek oraz przyprawy.
  3. Zagotuj ok. 1,5 l wody z solą i kiedy ostygnie, zalej nią buraki. Szklany słoik przykryj gazą i odłóż w chłodne miejsce. 
  4. Następnego dnia zamieszaj zakwas drewnianą łyżką i rób to codziennie, aż zakwas uzyska odpowiedni dla ciebie smak i kwasowość.
  5. Gotowy zakwas odcedź i przelej do buteleczek lub mniejszych słoiczków. Przechowuj w lodówce.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.