Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Wyjdzie jednolity i wyrośnięty, jeśli zastosujesz cukierniczy trik

Wśród domowych wypieków i deserów sernik zajmuje szczególne miejsce, a przepisów na to ciasto jest multum. Często jednak zdarza się, że sernik opada, choć początkowo bardzo ładnie rósł. Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Te cukiernicze triki w łatwy sposób zniwelują problem - ciasto będzie sprężyste, jednolite i ładnie wypieczone.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sernik to jeden z flagowych deserów, który można podać niemal na każdą okazję w najróżniejszych wariantach. Klasyka gatunku jest jednak dla wielu ideałem, który nie łatwo zastąpić. Niestety często zdarza się, że choć sernik najpierw ładnie rośnie, później opada, jego powierzchnia pęka, a gdzieniegdzie pojawiają się niedopieczone fragmenty. Wyjaśniamy, jak tego uniknąć. 

Błędy, które sprawiają, że sernik opada lub pęka

Opadanie i pękanie podczas pieczenia sernika to często spotykane problemy. Jednak gdy zmienimy złe nawyki, z łatwością unikniemy cukierniczej wpadki.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, że sernik nie wygląda tak jak powinien. To może być zarówno temperatura w piekarniku, jak i źle dobrane proporcje czy dodanie do masy serowej zimnych produktów prosto z lodówki.

Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Te metody gwarantują piękny efekt

Sernik wyjdzie idealnie puszysty, równy i jędrny, jeśli zastosujemy proste metody cukiernicze. Pamiętajmy zatem, by produkty takie jak jajka, masło czy ser wcześniej wyjąć z lodówki. Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Ponadto, by uzyskać idealny efekt, warto rozważyć pieczenie sernika w kąpieli wodnej. Potrzebne będą dwie szczelne foremki. Dno pierwszej z nich - tortownicy - należy wyłożyć papierem do pieczenia i wypuścić go poza ranty. Brzegi z kolei owijamy folią aluminiową. Taki zabieg ma zabezpieczyć masę serową przed dostaniem się wody do środka. Dopiero po takim przygotowaniu tortownicy wypełniamy ją masą serową. Do drugiej formy, większej, wlewamy wrzątek i wstawiamy do niej tortownicę z masą. Woda powinna sięgać do mniej więcej 1/3 wysokości tortownicy. Para wodna w czasie pieczenia spowoduje, że ciasto będzie puszyste niczym chmurka i do tego idealnie wypieczone. 

Zobacz wideo Przepis na przepyszny sernik japoński

Jeśli nie chcesz, by domowy sernik opadł, nie wyciągaj go od razu z piekarnika! Różnica temperatury ma na ciasto niekorzystny wpływ. Wyłącz sprzęt kuchenny, uchyl drzwiczki i pozostaw ciasto w środku na kolejne 30 minut. Warto także zapamiętać najkorzystniejsze temperaturę i czas pieczenia - najlepsza to od 150 do 180 stopni, i nie dłużej niż pół godziny. 

Więcej o: